Bagı Kardeşler’in Kuşadası’ndaki saltanatını cezaevi bile yıkamadı!

Bagı Kardeşler’in Kuşadası’ndaki saltanatını cezaevi bile yıkamadı! Bagı Kardeşler’in Kuşadası’ndaki saltanatını cezaevi bile yıkamadı!

Kuşadası, yaklaşık 4 aydır, belediyede ZTB İnşaat’ın kazandığı 750 bin tonluk mıcır ihalesi başta olmak üzere,  soruşturmalar, yolsuzluk iddiaları ile sarsılırken, ortaya çıkan gerginlik patronları yazar Ergün Poyraz’a düzenlenen saldırının zanlısı olarak aylarca hapiste yatan şirketlerle Kuşadası Belediyesi arasındaki ilişkileri etkilemedi. Belediye, sahiplerinin cezaevinde olduğu günlerde Bagı’lara ait ZTB ve Maray İnşaat tarafından yürütülen yol çalışmalarına hem araç desteği sağladı, hem de ödemelerini aksatmadan sürdürdü.

Kuşadası Belediyesi’nin açtığı 750 bin tonluk mıcır ihalesi ile tanına Bagı Kardeşler’e ait ZTB İnşaat, rekor alımın hayali olduğunu kanıtlamaya çalışan yazar Ergün Poyraz’ın öldüresiye dövülmesiyle Türkiye gündemine girdi. Geçtiğimiz Nisan ayında yaşanan saldırı sonrasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu bile Poyraz’ın doğruları yazdığı için saldırıya uğradığını ilan etti. Bu gergin süreçte emniyet tarafından yapılan araştırma sonucunda, ZTB ve kardeş şirket Maray’ın sahipleri Turan ve Zana Bagı,  olayın azmettiricisi ve faili olarak tutuklanarak cezaevine atıldı.

Aynı günlerde İçişleri Bakanlığı da olayların fitilini ateşleyen kuşkulu mıcır ihalesi ile ilgili dosyayı yeniden açtı. Mülkiye Müfettişleri tarafından yapılan ilk incelemede Kuşadası Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde görevli 5 kişiye işten el çektirildi. Aynı dönemde Emniyet’in Kaçakçılık ve Organize Suçlar Masası dedektiflerinin araştırmalarında, ZTB Merkezi’nde ele geçirilen başka şirketlere ait kaşelerin Bagı’lar tarafından Kuşadası Belediyesi’nin açtığı bazı ihalelerde kullanıldığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu tablo sonrasında Bagı’lara ait şirketler ve aldıkları işler şüpheli durumuna düştü.

Kamuoyu ve bürokraside Kuşadası Belediyesi’nin en azından soruşturmalar tamamlanıncaya kadar Bagı’lara ait ZTB İnşaat, Maray İnşaat, Roseada ve Lilyum şirketleri ile ilişkileri askıya alması beklenirken, belediyeden bu yönde bir adım dahi atılmadı. Tam tersi Kuşadası Belediyesi, Belediye’ye ait parke tesisini yok pahasına satın alarak Davutlar Yolları’nın yapım ihalesine giren ve 21.2 milyonluk teklifi ile ihaleyi kazanan ZTB-Maray ortaklığına destek verdi. Turan Bagı ve Zana Bagı’nın cezaevinde yattığı günlerde, Bagı’lara ait şirketler belediyeye ait tesislerde üretilen parkeleri Davutlar Sokakları’na döşerken, zaman zaman belediye araçları ile çalışmaya destek verildi. Kuşadası Belediyesi’nin Bagı’lara bu zor günlerindeki desteği araç ve iş makinaları ile de sınırlı kalmadı. Belediye bu dönemde de ödemelerini yaparak ZTB ve Maray ile sahiplerine ekonomik anlamda da katkı sağladı.

https://slkhaber.com/o-muteahhitler-para-kazansin-diye-belediye-imkanlari-seferber-edildi/


  • post

Yorum Yazın