Batık turizmciyi kurtarmak için milyonlarca dolarlık imar rantı!

Batık turizmciyi kurtarmak için milyonlarca dolarlık imar rantı! Batık turizmciyi kurtarmak için milyonlarca dolarlık imar rantı!

Kuşadası’nda bankalarla sorun yaşayan turizmcilerin imdadına Kuşadası Belediyesi yetişti! Belediye Meclisinde CHP ve İyi Partili üyelerin oylarıyla kabul edilen düzenlemeler ile zordaki patronların otellerini konuta dönüştürüp kısa sürede paraya çevirmelerinin önünü açan imar değişikliği ilçe gündeminin ilk sırasına oturdu.

Alınan bilgiye göre imar piyangosundan yararlanan turizm patronlarından Hüsnü Uçar, kredi kullandığı banka ile borçlarının geri ödenmesi konusunda süreli bir anlaşma yaptı. Kuşadası’nda olay yaratan ve AK Parti cephesinde büyük tepki gören “balkon konuşmasının” önemli aktörlerinden biri olan Uçar, taahhüdünü yerine getirebilmek için çareyi Hacı Feyzullah Mahallesi 732/ parselde kayıtlı, 6400 metre karelik alanda kurulu otelini konut olarak satışa çıkartmakta buldu. Tecrübeli turizmci bu amaçla, Kuşadası Belediyesi’nden otelinin turizm imarının ayrıcalıkları korunarak konut olarak değerlendirmesinin önünü açan değişiklik talep etti. Uçar’ın talebi Belediye Meclisinde oy çokluğu ile kabul edilince, ünlü otelin konuta dönüşümüne, patronuna da çok kat kullanarak milyonlarca dolar gelir elde etmesinin önü açıldı.

Yatak kapasitesini düşürdüğü için Kuşadası’nın turizm kenti kimliğine aykırı bulunan imar piyangosundan yararlanan bir başka yatırımcı ise Bülent İlbahar oldu. Uçar gibi geciken kredi ödemeleri nedeniyle bankalarla sorun yaşadığı ifade edilen İlbahar da, Belediye Meclisi’nin Ağustos oturumunda, oy çokluğu ile Türkmen Mahallesi 1544/2 parselde kayıtlı oteli için konuta dönüşümün önünü açan imar değişikliğini koparmayı başardı. İlbahar’ın çevre yolu üzerindeki deniz manzaralı oteli konuta çevirip satışa çıkartmak amacıyla hazırlıklarına başladığı belirtildi.

Kuşadası iş dünyasında Belediye Meclisi kararlarının kesinleşmesi sonrasında uygulamaya başlayacak projelerin toplam mali değeri yüzlerce milyon lira ile ifade edilirken, iki patronu da düze çıkartacak önemli bir çıkış yolu olduğu konusunda da görüş birliğine varıldı.

Kuşadalı turizmciler, benzerleri daha önce de yaşanan uygulamanın turizmden kaçışın önünü açmasından endişe ederken, inşaat sektörü temsilcileri ise turizme sağlanan yüksek kat ayrıcalığının konut için kullanılmasının haksız rekabete yol açtığına işaret etti.


  • post

Yorum Yazın