Beton lobisi Kuşadası’nı dört bir yandan kuşatma altına aldı!

Beton lobisi Kuşadası’nı dört bir yandan kuşatma altına aldı! Beton lobisi Kuşadası’nı dört bir yandan kuşatma altına aldı!

Soğucak’ta yüzbinlerce metrekarelik tarım arazinde yapılaşmanın önünü açan imar değişiklikleri Belediye Meclisi’nin İmar Komisyonu’na sevk edildi…

Tarihinin en hızlı yapılaşma dönemlerinden birini yaşayan Kuşadası’nda beton lobisinin son hedefi Soğucak oldu. Toplam büyüklüğü 250 bin metrekareye yaklaşan 7 tarım arazisinin konut alanına çevrilmesi amacıyla yapılan başvurular, Belediye Meclisi tarafından İmar Komisyonu’na sevk edildi.

Daha önce antik çağdan bu yana Kuşadası’nın en önemli su havzası olma özelliği taşıyan Bahçecik Boğazı ile Kirazlı sınırından başlamak üzere Değirmendere Vadisi’de yüzbinlerce metrekarelik tarım alanına yapılaşma izni veren Kuşadası Belediyesi’nde gündemin ağırlığı Soğucak’a kaydı. Kuşadası Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Soğucak sınırları içindeki 312/7,146/6, 146/16, 260/1, 146/43, 155/4 ve 275/22 numaralı parsellerin konut alanına döndürülmesi için yapılan başvuruları Belediye Meclisi’ne sundu. Yasa gereği incelenmesi amacıyla İmar Komisyonu’na sevk edilen taleplere konu olan 7 parselin en küçüğünün 9 bin 292 metre kare, en büyüğünün ise 97 bin 403 metre olduğu ifade edildi.

Bir bölümü tapu kayıtlarında tarla olarak geçmesine rağmen zeytin dikili olan, bir bölümü ise ağaçsız tarım arazisi olan parsellerle ilgili komisyon raporunun ilk toplantıda Belediye Meclisi’ne sunularak oylanması bekleniyor.

Bahçecik Boğazı, Kirazlı Köyü ve Değirmendere Vadisi ile Güzelçamlı’da benzer durumdaki arazilere gözü kapalı yapılaşma izni veren Kuşadası Belediye Meclisi’nde Soğucak konusunda da beton lobisinin önünü kesecek bir karar vermesi beklenmiyor.


  • post

Yorum Yazın