Bilanço kabarıyor: 1.014 ölü!

Bilanço kabarıyor: 1.014 ölü! Bilanço kabarıyor: 1.014 ölü!

Kahramanmaraş'ta sabah saat 04.17'de 7,7; saat 13.24'te ise 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı. 10 ilde toplam can kaybı 1014'e yükseldi. Yaralı sayısı ise 5 bin 385. Toplamda 2 bin 824 bina yıkıldı.

7,6 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA!

AFAD'ın verilerine göre Saat 13:24'te ise 7,5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada "Can kaybının nereye yükseleceğini bilmiyoruz. Uluslararası yardımlar için de ülkemizle temaslar kurulmaya başlanmıştır. NATO ve AB yanında 45 ülkenin yardım teklifleri tarafımıza ulaşmıştır. Gün 85 milyon tek yürek, tek bilek olma günüdür'' dedi.

OKULLAR  TATİL EDİLDİ
Depremin vurduğu 10 ilde eğitime de ara verildi.  Okullar; Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay'da 2 hafta; Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis'te ise 1 hafta tatil edildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, deprem bölgesinde 3 askerin de şehit olduğunu duyurdu. Akar, "Silahlı Kuvvetler olarak hasar ve zayiat belirlemeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maalesef 3 şehidimiz, yaralılarımız var. Birliklerimizde tekrar yoklamaları alıyoruz." diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ ENKAZ ALTINDA KALDI
AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş ve ailesi enkaz altında kaldı. Taş'ın sosyal medya hesabından, "Vekilimiz Yakup Taş ailesi bir cok hemşehrimiz gibi deprem nedeniyle enkaz altındadır. Dualarınıza vekilimiz ve ailesini de katar mısınız...." paylaşımı yapıldı. Bu arada sarsıntılar nedeniyle Adıyaman Belediyesi yerle bir oldu.


  • post

Yorum Yazın