Burada çivi çakmak yasak ama koskoca bir mekan inşa edildi!

Burada çivi çakmak yasak ama  koskoca bir mekan inşa edildi! Burada çivi çakmak yasak ama koskoca bir mekan inşa edildi!

Şirince’de koruma altındaki tarihi yapının kiracısı, gölgelik diye yaptırdığı sundurmaları etrafını da kapatarak resmen mekana dönüştürdü…

Yapımı Sultan Abdülhamit dönemine uzanan, 1996 yılından bu yana da restoran olarak işletilen Şirince’deki tarihi Taş Mektep’te, mülkiyetinin Selçuk Belediyesi’ne geçmesinden sonra başlayan yapılaşma şaşkınlık yarattı. 25 yıldan bu yana binanın kiracısı olan işletmeci grup, çivi çakmanın bile yasak olduğu tescilli tarihi yapının bahçesinde 2014 sonrasında yaptırdığı gölgelikleri son 2 yıl içinde tamamen kapatarak aynı mülkün içinde bir mekan daha elde etti.

Kentsel sit alanı olarak ilan edilen ve Koruma altına alınan Şirince’de’deki 1906 yılı yapımı tarihi Taş Mektep, Bütünşehir Yasası’nın girdiği tarihe kadar İzmir İl Özel İdaresi mülkiyetinde kaldı. Koruma altındaki yapı 1996 yılında restoran olarak işletilmek amacıyla Selçuk Merkezli Sengel Grup’a kiralandı. Ancak Bütünşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesi sonrasında valilikler ile belediyeler arasında imzalanan protokol gereği tarihi yapı Selçuk Belediyesi’nin mülkiyetine geçti.

Bu devir sonrasında Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in eşi Gökhan Sengel’in de ortak olduğu Sengel Grup, Selçuk Belediyesi’nin kiracısı oldu.

Eski adıyla Taş Mektep, ticari olarak da Artemis Restoran olarak bilinen adreste ilk eklentiler de Filiz Ceritoğlu Sengel’in Belediye Meclis üyesi olarak görev yaptığı 2014-2019 yılları arasında belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. 5 yıllık süreçte portatif şemsiyeler kaldırılarak ahşap sundurmalar yapıldı. Aynı dönemde bu gölgeliklerden bazılarında hediyelik eşya gibi farklı ürünlerin satışı başladı.

Kiracı Sengel Grup, ortaklardan Gökhan Sengel’in eşi Fiiz Ceritoğlu Sengel’in Belediye Başkanlığına seçildiği tarihe denk gelen 2019 yılından itibaren bahçede inşa edilen sundurmaları büyütüp güçlendirerek etrafını kapattı. Bu çalışmalar tamamlandığında ise ortaya tarihi binanın içinde bir gecekonduyu andıran yeni bir mekan daha çıktı.

Yasalara göre çivi çakmanın bile izne tabi olduğu bir alanda sessizce inşa edilen sundurmalar için mevzuat kiracılara bu hakkı tanımadığı için imar barışı başvurusu da yapılamadı. Koruma mevzuatı gereği mülk sahibi Selçuk Belediyesi’nin bile izin almak için girişimde bulunamadığı sundurmalardan yeni dükkan elde edilmesi çevrede tepkiye neden oldu.

Şirince’de pek çok kişi tapulu mülklerindeki eklentiler yüzünden Ağır Ceza Mahkemeleri’nde yargılanırken, Selçuk Belediyesi’nin kiracısı tarafından yapılan kaçak inşaat konusundaki girişimleri merak yarattı.

TAŞ MEKTEP’İN TARİHİ

Taş Mektep, 1906 yılında, Çirkinceli Rumların katkısıyla, İzmir eğitim şirketi “Homer” tarafından kuruldu. Okul binası boyutları nedeniyle “Büyük Okul” olarak adlandırıldı. 1921-1922 eğitim- öğretim yılına kadar Rum okulu olarak hizmet veren binada, yıllara göre 250 ile 370 kadar öğrenci eğitime devam etti.

Okulda; Yunan Dili, Tarih, Matematik, Coğrafya, Beden Eğitimi, Müzik, Din derslerinin yanı sıra 3. sınıftan itibaren Fransızca dersleri de verilmekteydi. Mübadeleden bir süre sonra Türk çocuklarına hizmet vermeye başlayan okul, eğitim-öğretim faaliyetlerini 1990’lı yılların başına kadar sürdürmüştür. Tarihi bina, 1996 yılından itibaren de Şirince-Artemis Restaurant adıyla hizmet vermeye başladı.


  • post

Yorum Yazın