Büyükşehir’den Günel’e veto yağdı!

Büyükşehir’den Günel’e veto yağdı! Büyükşehir’den Günel’e veto yağdı!

Kuşadası Belediye Meclisi’nde CHP ve İyi Partili üyelerin oy çokluğu ile yapılan imar değişiklikleri, Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’ne takıldı. Aydın BŞB’ Meclisi’nin Ağustos ayı oturumunda gündeme gelen tartışmalı planların büyük bölümü oy birliği ile reddedildi, bir bölümü de ciddi bir şekilde revize edilerek onaylandı. Meclisin tutumu siyasi çevrelerde Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in,  Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu nezdindeki kredisinin tükenişi olarak değerlendirildi.

Kamusal alanlarla ilgili düzenlemeleri Kuşadası Belediye Meclisi’nden geldiği gibi kabul eden Aydın BŞB Meclisi, Naci Akdoğan Koleji’nin bulunduğu parselle ilgili imar değişikliğine onay vermedi. BŞB Meclisi’nin oy birliği ile alınan 257 sayılı kararında mevcut planların sürdürülmesi kararlaştırıldı. Meclis 259 sayılı kararında ise Türkmen Mahallesi 2430/1 numaralı parsel ile 135/86 numaralı parsellerin birleştirilerek tek bir konut parseline değiştirilmesi yolunda Kuşadası Meclisi’nin onayladığı plan değişikliğine onay vermedi.

Büyükşehir Meclisi’nin Ağustos oturumunda Kuşadası konusundaki en çarpıcı kararı, hem Cumhur İttifakı’nın, hem de çevre örgütlerinin büyük tepki gösterdiği, köy yerleşimi dahil 245 hektarlık bir bölgeyi kapsayan Soğucak planları konusunda oldu. 261 numaralı kararla Kuşadası Meclisi’nin oy çokluğu ile aldığı değişiklik talebi, yoğun yapılaşmaya geçit veren plan notları muhalefetin istediği şekilde düzenlenerek kabul edildi. BŞB Meclisi, 262 numaralı kararında ise yine Soğucak’ta 6 parsel için istenen plan değişikliğini görüş eksiklikleri olduğu gerekçesiyle oy birliği ile geri çevirdi. Bu parseller için önceki dönemlerde hazırlanan mevcut planların uygulanmasına karar verildi.

Aydın Meclisi’nden çıkan en ilginç karar ise Kuşadası Meclisi’nde Başkan Ömer Günel’in ret oyu kullandığı için muhalefeti eleştirdiği Söke Belediyesi’nin Güneş Enerji Santrali yapmak istediği arsa konusunda geldi. 263 numaralı kararda, Caferli Köyü sınırları içindeki parselle ilgili değişiklik isteğinin değerlendirilmesi, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na bırakıldı.

İŞTE O KARARLAR:

https://aydin.bel.tr/detail/10441/aydin-buyuksehir-belediye-meclisinin-agustos-ayi-09-11082022-tarihli-i-ve-ii-birlesim-meclis-karar-ozetleri


  • post

Yorum Yazın