CHP’de gündem Günel’in ihracı!

CHP’de gündem Günel’in ihracı! CHP’de gündem Günel’in ihracı!

Son dönemlerde CHP’nin oylarının düşmesine neden olduğu gerekçesiyle partideki geleceği tartışılan ve Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan kontrol alında tutulması istenen Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in partiden atılması için düğmeye basıldı.

CHP Genel Merkezi’nden edinilen bilgilere göre, Esnaf Odası seçimlerinde aldığı hezimetle büyük tepki toplayan Kuşadası Belediye Başkanı, Oğuzhan Turan’a yönelik rüşvet iddiaları ve eski başkan Özer Kayalı’nın vurulması olayının ardından parti oylarının erimesine neden oldu. Gerek Genel Merkez, gerekse Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan anketlerde düşüşün il genelini etkilediğinin ortaya çıkmasından sonra Özlem Çerçioğlu’ndan Günel’in tepki gören uygulamalarına müdahale etmesi istendi. Genel Merkez’den gelen bu talimat üzerine duruma el koyan Çerçioğlu ilk iş olarak 18 Nisan’da greve gidileceğini açıklayan Belediye-İş Sendikası ile masaya oturarak krizin sona ermesini sağladı.

Ancak toplu sözleşmenin imza töreninin yapıldığı saatlerde yazar Ergün Poyraz’a yönelik saldırının gerçekleşmesi ve saldırının altında ihale yolsuzluğunun bulunduğu yolundaki söylemler, kredisi zaten tükenmiş olan Ömer Günel’in durumunun yeniden gözden geçirilmesine neden oldu.

İki gündür hukukçularla birlikte saldırı olayını masaya yatıran bazı genel başkan yardımcıları, Yazar Ergün Poyraz tarafından belediyeye iletilen ihbar ve bilgi edinme taleplerinin şüpheli firma ZTB’ye sızdırılmasının ihalede usulsüzlük yapıldığı yolunda kuvvetli kuşku oluşturduğu konusunda fikir birliğine vardı. Bütün bunlara şüpheli şirket ZTB’nin sahiplerinin PKK-KCK bağlantılarının eklenmesinin, Günel’in görevden alınmasına neden olacak bir soruşturmaya neden olacağına dikkat çeken parti yöneticileri, CHP’nin bu durumdan daha fazla zarar görmemesi için Menemen’de olduğu gibi Belediye Başkanı’nın parti ile ilişiğinin kesilmesi gerektiğine karar verdi.

Genel Merkez koridorlarında bu formül dilden dile dolaşırken, aralarında Halk TV ve Tele 1’inde yer aldığı CHP’ye yakın pek çok TV kanalında Ergün Poyraz’a yapılan saldırı ve iddialar yayınlanmaya başladı. Bu arada da başta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere pek çok üst düzey yönetici saldırıya uğrayan yazar Ergün Poyraz’ı arayarak desteklerini bildirdiler. Bu yayınlar sırasında Ömer Günel’in iddialara cevap veremeyişi ve hastanede yatan Poyraz’ı düşman ilan etmesi ise ihracını isteyen yöneticilerin elini güçlendirdi.

CHP üst yönetimine yakın kaynaklar, Ergün Poyraz’ın komadan çıktıktan sonraki ilk açıklamasında saldırganların PKK’lı, azmettiricinin ise Ömer Günel olduğu şeklindeki sözlerini tekrar etmesi ihraç yanlılarının elini güçlendirdi. CHP Genel Merkezi’nin bu konudaki kararını en kısa sürede vermesi beklenirken, Günel’e partiden istifa etmesi için şans verileceği de ihtimaller arasında gösterildi.


  • post

Yorum Yazın