CHP’ye kalesinde liste darbesi!

CHP’ye kalesinde liste darbesi! CHP’ye kalesinde liste darbesi!

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine Millet İttifakı olarak katılan CHP, kalesi ilan ettiği ve 14 vekil ile girdiği İzmir’de sandıktan 10 milletvekili ile çıktı. Dün yapılan seçimlerde İzmir’de yüzde 41.47’lik oran ile en çok oy toplayan parti olan Ana Muhalefet Partisi, ittifak üyesi partilere tanınan kontenjan nedeniyle kazandığı seçimin mağlubu oldu!

Millet İttifakı’nın geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen İzmir Mitingi sonrası İzmir’de çıta yükselten ve 2 bölgeden toplam 20 koltuk hayali kuran CHP, 2018 seçimlerinde olduğu gibi sandıktan 14 vekil çıkartabildi. Ancak bu sonuç en çok seçime CHP listelerinden giren ittifak ortaklarına yaradı. Sonuçlar netleşmeye başladığında, Demokrat Parti’nin 2, Deva ve Gelecek Partisi’nin de 1’er sandalye kazandığı ortaya çıktı.

İkinci tur seçimlerinin tamamlanması ve mazbataların verilmesinden sonra 1. Bölge’de 6. Sıra adayı olan Deva Partili Seda Kaya Ösen ile 7. Sıra adayı olan Demokrat Partili Haydar Altıntaş ile 2. Bölgede 5. Sıra adayı Demokrat Partili Mehmet Salih Uzun ile 7. Sıra adayı Gelecek Partili Mustafa Bilici’nin CHP’den istifa edeceği ifade edildi. Bu kayıplar sonrasında CHP’nin İzmir’de sandalye sayısı 10’e gerilemiş olacak.

Türkiye genelinde de milletvekili seçimlerinde yüzde 25.61 oy oranı ile toplam 168 vekil CHP’nin listelerde yer verdiği toplam 38 ismin partilerine dönmesiyle meclisteki sayısının 130’a düşeceği belirtildi.


  • post

Yorum Yazın