Danıştay'dan Yaylaköy’deki taş ocağının büyümesine onay çıkmadı

Danıştay\'dan Yaylaköy’deki taş ocağının büyümesine  onay çıkmadı Danıştay'dan Yaylaköy’deki taş ocağının büyümesine onay çıkmadı

Kuşadası’nın Yaylaköy Mahallesi’nde yapılacak olan ''Kalker Ocağı Kırma Eleme ve Hafriyat Geri Kazanım Tesisi Projesi'' için yapılan başvurunun önü kapandı.

Kuşadası Yaylaköy'de Tüllüoğlu Dağı bölgesindeki Hürtay tarafından taş ocağının genişletme talebi için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı iptal edildi.

Aydın 2. İdari Mahkemesi, Kirazlı Köyü Sulama Kooperatifi, Kirazlı Köyü Ekolojik Yaşam Derneği, Eko Sistem Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile köylüler Nihat Fırat ve Hüseyin Özdemir tarafından açılan davayı sonuçlandırarak işletmenin talebinin reddine karar verdi.

Şirket mahkemenin kararının iptali için Danıştay’a itirazda bulundu. Danıştay 6. Daire tarafından, hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına karar verdi.

Kararın son derece sevindirici olduğunu belirten davacılar, doğa ve çevre katliamına yaşam alanlarının ve tarım arazilerinin yok edilmesine izin vermeyeceklerini, aynı kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.


  • post

Yorum Yazın