Deprem değil bina öldürür deniyor ama mantar gibi ilave kat bitiyor!

Deprem değil bina öldürür deniyor ama mantar gibi ilave kat bitiyor! Deprem değil bina öldürür deniyor ama mantar gibi ilave kat bitiyor!

Uzmanların deprem felaketlerinde can kayıplarının en büyük nedeni olarak gösterdiği imar barışı uygulamaları ve denetimsiz yapılaşma Kuşadası’nda tavan yaptı. Pek çok bölgede bu beklenti ile ilave katlar yükselirken denetim mekanizmasının çalışmayışı, tüm dikkatleri Kuşadası Belediyesi üzerine yoğunlaştırdı. Bazı durumlarda iki metrekarelik kalorifer kazanı odasına veya 5 metrekarelik balkonun içeri alınmasına bile tahammül etmeyerek ceza uygulayan Belediyenin mantar gibi biten kaçak katlar konusundaki duyarsızlığı farklı yorumlara neden oldu.  

Son dönemlerde inşaat faaliyetlerinin artış gösterdiği adres Sahil Siteleri Bölgesi’ndeki İdareciler Sitesi oldu. Tek katlı olarak projelendirilen ve tamamlanan sitede, oturma izinleri alındıktan sonra ek kat çıkan bazı mülk sahiplerinin geçtiğimiz imar barışından yararlanması, pek çok ev sahibinin iştahını kabarttı. Seçim öncesi yeniden imar barışı çıkacağı yolundaki söylentiler artınca, kısa sürede sitede pek çok konut 2, hatta 3 kata yükseldi. Site projesi ve alt yapı tek kat olarak planlanmasına rağmen mantar gibi çoğalan ek katlar, kurallara uyan mülk sahiplerini de rahatsız etti. Yeni kat inşa eden bazı komşularının kendilerini, “belediyeden izin aldık” şeklinde savunduğunu belirten duyarlı bölge sakinleri, “Bu savunmalar doğru ise bu onayı veren makamın sorgulanması gerekir. Kaldı ki, inşaatlar süresince yapıları denetleyen tek bir belediye görevlisini gören yok. Bu katlar neye göre çıktı. Sağlam mı, değil mi belli değil. Hani deprem değil, binalar öldürüyordu? Hani deprem değil denetimsizlik öldürüyordu?” diye konuştular.

Kuşadası’nın pek çok bölgesinde yaşanan İdareciler Sitesi örneğinin çarpıcı bir versiyonu da Güzelçamlı’da Milli Park girişinin hemen yanı başında görüntülendi. Deniz kıyısında bulunan ve gerek Milli Park’a, gerekse denize yakınlıkları nedeniyle varlıkları bile tartışmalı olan bazı işletmeler ilave katlar çıkmaya başladı. Kimisi ahşap görünümlü, kimisi de doğrudan betonarme yapılara haftalardır denetimin gelmeyişi, duruma kimsenin müdahale etmeyişi çevre sakinlerinden büyük tepki topladı.


  • post

Yorum Yazın