Dilay ABD’nde göğsümüzü kabarttı

Dilay ABD’nde göğsümüzü kabarttı Dilay ABD’nde göğsümüzü kabarttı

Türkiye'de viyolonsel (çello) eğitimi gören 14 yaşındaki Dilay Ra Oygür, New York'ta "Golden Classical Music Awards" adlı uluslararası yarışmada birincilik ödülü aldı. İlk solo resitalini 14 yaşında veren Oygür, New York'un dünyaca ünlü konser salonu Carnegie Hall'da konser vermek ve ödülünü almak için davet aldı. Yarışmaya, klasik dönem bestecisi Avusturyalı besteci Josep Haydn'ın bir eseriyle katılan ve kendi yaş kategorisinde birinci olan Oygür, ödülünü aldığı Carnegie Hall'da unutulmaz eserlere imza atan besteci Ahmet Adnan Saygun'un bir eserini çaldı.

Çello çalarken kendini rahat hissettiğini ve mutlu olduğunu vurgulayan Oygür, yarışmaya

başvuruyu Kovid-19 salgını sürecinde yaptıklarını söyleyerek, "Yarışma konusunda çok şanslıydık çünkü bizim 'Hadi New York'a gidelim' diyecek bir durumumuz yok. Yarışmalar online olduğu zaman olduğumuz yerden katılabiliyoruz. O çok büyük bir rahatlık ve şans oldu bizim için." diye konuştu.

"Golden Classical Music Awards"da kendi yaş kategorisinde birinci olduğunu annesine gelen mesajdan öğrendiğini aktaran Oygür, "Biz o sırada ailemle dolaşıyorduk, ilk önce İngilizce yazdığı için annem bana verdi okumam için, ben de panik oldum ve tepki veremedim. Beklenmedik bir anda oldu" ifadesini kullandı.

Dilay Ra Oygür, Türkiye'nin New York Başkonsolosluğunca Türkevi'nde düzenlenen etkinlikte de mini bir konser verdi.

Uluslararası yarışmalarda dereceleri olan Oygür, Macaristan 3. Danubia Talents Liszt Uluslararası Müzik Yarışması'nda öğretmen-öğrenci kategorisinde ikincilik, ABD King’s Peak Müzik Yarışması'nda üçüncülük, İngiltere Mecidi Uluslararası Müzik Yarışması'nda üçüncülük ödülü, Türkiye 5. İstanbul Genç Yetenekler Yarışması'nda üçüncülük, Macaristan 3. Wiener Klassiker Uluslararası Müzik Yarışması'nda üçüncülük, Macaristan 5. Danubia Talents Uluslararası Online Müzik Yarışması'nda üçüncülük ve Macaristan 4. Danubia Talents Uluslararası Müzik Yarışması'nda mansiyon ödülü aldı.


  • post

Yorum Yazın