Dilek Yarımadası’nda “ölümsüzlük mantarı”

Dilek Yarımadası’nda “ölümsüzlük mantarı” Dilek Yarımadası’nda “ölümsüzlük mantarı”

Dünyada ilk defa ülkemizde Kuşadası’nda keşfedilen ve sonucunda dünya literatüründe Türkiye’ye atfen, “Volvariella turcica” adı verilen Türkiye isimli mantardan sonra, yeni bulunan bir mantar üzerinde çalışmalar sürüyor. 

Kuşadası’nda araştırmalarını sürdüren EKODOSD bilim danışmanı, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Oğuzhan Kaygusuz,  endemik türlerin yanı sıra, ilginç mantar türleriyle de karşılaştı. Dünyada en fazla tıbbi etkisi olan, Kanser, Alzheimer, Emes vb. pek çok hastalıkta şifa olarak kullanılan Ölümsüzlük Mantarının (Ganoderma lucidum) bu bölgede de görüldüğü, özellikle Uzakdoğu bölgesinde bunu tüketen kişilerin çok uzun süre yaşadıkları için bu mantar türüne Türkçeleşmiş olarak Ölümsüzlük Mantarı isminin verildiği, Denizli ve Kastamonu’da kültürünün yapıldığını söyledi.

Kaygusuz, doğadan bilmeden toplanmaması gerektiğini, tıbbi etkilerinin değiştiği pek çok mantar türünün olduğunu belirtti.

Ölümsüzlük mantarının Kuşadası’nda bulunmasının çok önemli olduğunu, normalde bu habitatlarda yetişmemesi gerektiğine dikkat çeken Oğuzhan Kaygusuz, buradaki biyocoğrafik bölgelerin kesişmesinden dolayı ilginç bir şekilde yetiştiğinin görüldüğünü, bunun hem ekolojik ve çeşitlilik açısından önemli olduğunu, burada da kültürünün yapılabileceği açısından da bir ipucu olduğunu belirtti.

Kaygusuz, Milli Park’taki tür çeşitliğinin aynı zamanda bir turizm kenti olan Kuşadası’nda botanik turizmi açısından önemli olduğuna dikkat çekti.


  • post

Yorum Yazın