Günel hakkında “ihaleye fesat” suçundan soruşturma izni çıktı!

Günel hakkında “ihaleye fesat” suçundan soruşturma izni çıktı! Günel hakkında “ihaleye fesat” suçundan soruşturma izni çıktı!

Kuşadası, 6 kişinin tutuklandığı “mıcır yolsuzluğu” dosyasının iddianamesi ile diğer soruşturmaların akıbetini beklerken, Başkan Günel’e ilk darbe kapandığı iddia edilen bir başka ihaleden geldi. İçişleri Bakanlığı, şikayet üzerine inceleme yapılan 2 Güvercin Masa ihalesi nedeniyle aralarında Başkan Ömer Günel’in de yer aldığı 12 kişi hakkında soruşturma izni verdi. Müfettiş raporunda Başkan Günel’in yer aldığı dosyada “ihale fesat karıştırma” suçu işlendiği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Kuşadası Belediyesi’nin CHP’nin Kurultay delegesi Gönen Orhan’a ait Ceren Tanıtım Organizasyon’un kazandığı bazı Güvercin Masa ihaleleriyle ilgili yargı sürece devam ederken, İçişleri Bakanlığı müfettişleri şikayet üzerine farklı 2 ihalede inceleme yaptı. 08.08.2019 tarihindeki gerçekleşen 2019/325408 numaralı ihale ile ilgili araştırmada, düşük teklifi veren firmanın dosyasında eksik olmamasına rağmen elenerek, ihalenin 3 katı fazla fiyat veren Ceren Tanıtım’a verildiği saptandı. Bu dosya ile ilgili olarak Kadriye Balıkçı, Hüsnü Akman, Nilay Demiroğlu, Ali Yelkenli, Dinçer Ardıç ve Murat Arabacı hakkında soruşturma izni çıktı.

Aynı soruşturmada incelemeye konu olan 29.01.2021 tarihli 2021/2116 numaralı ihalede ise 5 katılımcı olduğu, bunlardan 4 firmanın teklif dosyalarının eksiksiz olduğu ortaya çıktı. Ancak teklifi yüksek olduğu için Ceren Tanıtım’ın elenmesi gereken bu ihale, daha önceki ihalelerde uygulanan şartnamede eksikler olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Dosyada yapılan incelemede, ihale komisyonu başkanının ihalenin iptal edilmemesi gerektiğini belirten uyarı notuna rağmen Günel’in ihalenin iptaline onay verdiği anlaşıldı. Müfettiş raporunda bu ihale ile ilgili olarak, “4734 sayılı İhale Kanunu’nun 17. Maddesinde belirtilen, “Hile nüfuz kullanma, ihaleye katılımı engelleme, rekabeti ve ihale kararını etkiyecek davranışlarda bulunma” hükümleri ihlal edilerek ihaleye fesat karıştırıldığı anlaşıldığından” ifadesi ile Ömer Günel, Kadriye Balıkçı, Tayfun Alkan, Gürkan Yaman, Pınar Şahin, Serkan Poyraz ve Nuri Can hakkında soruşturma istendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 16 Haziran 2022 tarihinde kabul edilen iki rapor da, Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi.


  • post

Yorum Yazın