Günel yolun sonuna geldi!

Günel yolun sonuna geldi! Günel yolun sonuna geldi!

slkhaber.com’un bir hafta süren “Seçim bugün olsa” anketinden ilginç sonuçlar çıktı. 31 Mart 2019 yılında oyların yüzde 57.54’ünü alarak başkanlık koltuğuna oturan Ömer Günel’e destek yüzde 18.77’ye geriledi. Aynı seçimde yüzde 40.66 oy alan AK Partili Fuat Akdoğan oy oranı yüzde 34.05’e düşmesine rağmen yarışı ilk sırada tamamladı. Diğer seçeneğinin yüzde 30.03 oy topladığı ankette, 2019’da 0.57’de kalan DSP’nin sanal oylamada yüzde 16.35’e sıçraması araştırmacılar tarafından Kuşadalı seçmenin tercihlerinden duyduğu pişmanlık olarak değerlendirildi.

Bir hafta süren oylama sonucunda CHP’nin Ömer Günel’i aday göstermesi halinde seçimi kaybetmesinin net bir şekilde ortaya çıktığını vurgulayan araştırmacılar, DSP oylarındaki artışın da iyi okunması gerektiğine dikkat çekti. Geçtiğimiz 3 yıl içinde DSP’nin gerek ulusal siyasette, gerekse aday Hayrullah Susar’ın yerel siyasette etkili olamadığını belirten uzmanlar, Ecevit’in mirasına gösterilen ilginin kaynağını Ömer Günel’e destek vermeyen CHP’li küskünlerin oluşturduğunu ifade ettiler.

Oylamadan ikinci sırada çıkan “diğer” seçeneğinin oylamaya katılan seçmenlerde kafa karışıklığına neden olduğunu anlatan araştırmacılar, ortaya çıkan oy oranının seçimin kaderini çizeceğini söylediler. Değerlendirmede bu seçenek için ortaya çıkan oran, “Bu seçenek o listede yer almayan her adayı, her partiyi kapsıyor. Büyük bir ihtimal CHP’nin başka bir ismini aday olarak görmek isteyenler de, yeni kurulan siyasi partilerin adaylarını desteklemeyi düşünenler de aynı seçeneği işaretledi. Ortada isim olmadığı için bu oran kararsızlar olarak ele alınmalı” sözleriyle dile getirildi.

Aynı kaynaklar, aynı aktörler arasında yapılacak bir yarışın, oyları gerilemesine rağmen AK Partili Fuat Akdoğan’ın galibiyetiyle sonuçlanmasını da Günel’in geride kalan 3 yılda hayal kırıklığı yaratan icraatlarından kaynaklandığı görüşünde birleştiler.

Oylamayı ve Kuşadası siyasetini analiz eden araştırmacılar, ortaya çıkan tablonun Kuşadalı seçmenin Ömer Günel-Fuat Akdoğan dışındaki bir ismi destekleyebileceğini ortaya koyduğunu söylediler.

slkhaber.com’un bir hafta süren oylaması, Kuşadası siyasetinde de ilgi ile karşılandı. Pek çok siyasetçiye göre Ömer Günel’in Esnaf Odası seçimlerinde yaşadığı hezimet, ortaya çıkan tablonun habercisi oldu. Aynı çevreler, araştırmacıların CHP’nin Ömer Günel’le Kuşadası’nda bir daha seçim kazanmasının mümkün olmadığı görüşüne de destek verdiler.

İŞTE O SONUÇLAR:

https://slkhaber.com/anket/secim-bugun-olsa-kime-oy-verirsiniz/


  • post

Yorum Yazın