İskoç çiftten sigorta tazminatı için Türkiye’yi karalama kampanyası!

İskoç çiftten sigorta tazminatı için  Türkiye’yi karalama kampanyası! İskoç çiftten sigorta tazminatı için Türkiye’yi karalama kampanyası!

71 yaşındaki mühendisin karısı, eşinin tatil sırasında Kuşadası’nda zehirlendiğini ve felç olduğunu iddia ederek bağış topluyor…

BBC tarafından gündeme getirilen habere göre, İskoçya'da yaşayan 71 yaşındaki Malcolm Brown, Eylül 2020'de eşiyle birlikte iki haftalık bir tatil için Kuşadası'na geldi. Brown, burada yediği yemekten zehirlendiğini ve boyundan aşağısının felç olduğunu anlattı.

Brown, zehirlenmenin ardından ilk önce bacaklarının çalışmadığını fark etti. BBC’ye göre çift, süpermarketten aldıkları peynirden zehirlendiklerini düşünüyor. Malcolm Brown, peyniri yedikten sonra hastalandığını söylüyor. Eşi Janis ise bu peynirden yemediğini ve kendisine bir şey olmadığını belirtiyor.

Habere göre ertesi gün bu peyniri ikram ettikleri bir arkadaşlarının da zehirlenmiş olması çiftin kuşkularını artırıyor.

Tatilin ardından Edinburgh'a döndüklerinde Malcolm, parmaklarında bir karıncalanma, bacakların da ise "zayıflık ve tuhaf bir his" hissettiğini söyledi:

"Arabayı park ettim, çıktım ve eve giden yolda sırtüstü düştüm. Yerden kalkamadım. Janis beni çevirmeyi başardı ve karnımın üzerinde süründüm. Sonra ellerim tutmadığı için kıyafetlerimi giyememeye başladım. Bu dönemde Janis beni giydirmek zorunda kaldı.

"Kaşığı ağzıma götüremiyor, su ısıtıcısını dik olarak tutamıyordum. İşte o zaman susuz kalmaktan daha ciddi bir sorun olabileceğini düşündüm. Durumum hızla kötüleşiyordu, bana neler olduğunu anlamıyor ve bu beni korkutuyordu."

Janis de Malcolm'un boyundan aşağısının felç olduğunu görmeyi "korkunç" olarak tanımladı: "Çaresiz, devasa bir bebek gibi düşecek ve yataktan kaldırılması gerekecekti. Kızlarımızın onu görmesine yaklaşık dokuz ay izin verilmedi. Tam bir kabus gibiydi. Covid kısıtlamaları nedeniyle benim de beş ay boyunca Malcolm'u görmeme izin verilmedi."

İskoç çift, bu hikaye ile tüm yaşananlardan Kuşadası tatilini sorumlu tutarak ülke genelinde bir bağış kampanyası başlattı. Brown’lar Türkiye ve Kuşadası hakkında soru işaretleri doğuran kampanya ile ceplerini doldururken, sözü edilen tarihlerde İskoç çiftin iddia ettiği gibi bir zehirlenme olayının yaşanmadığı belirlendi.

Malcolm Brown’ın yaşadıklarının Kuşadası ile ilişkilendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Sağlık Turizmi Derneği yöneticileri, buradaki amacın çiftin seyahat sigortasından yüklü bir tazminat koparmak olduğunu söylediler. Dernek yöneticileri de sözü edilen tarihlerde Kuşadası'nda hiç bir sağlık kuruluşuna iddia edildiği gibi bir zehirlenme başvurusunun yapılmadığına vurgu yaparak, "Ortada anlatıldığı gibi bir zehirli peynir satışı olsa, çok fazla insanın etkilenmesi gerekirdi. Ancak o dönemlerde yaşanmış bir vaka yok. Belli ki amaçları farklı. Hem bağış, hem de sigorta tazminatı ile para kazanmayı planlamışlar" diye konuştular.


  • post

Yorum Yazın