Kocagöl için sürpriz gelişme!

Kocagöl için sürpriz gelişme! Kocagöl için sürpriz gelişme!

Kuşadası Güzelçamlı’da bulunan Kocagöl’de iş makineleriyle yapılan çalışmalar üzerine, sivil toplum örgütlerinin başvurusu üzerine bölgede Aydın Doğal Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü temsilcileri tarafından tutanak tutuldu.

DKMP Aydın Şube Müdürlüğü’nce, Kocagöl’de yapılan çalışmaların durdurulması için, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne yazı yazıldığı belirtildi. DKMP temsilcileri, Kocagöl’de çalışma yapan şirketin sorumlusu ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin görüşlerini alarak gelişmeleri ve çalışmaları tutanak altına aldı.

Balık avcılığı yapmak amacıyla ıslah çalışmaları karşılığında Kocagöl’ü kiralayan şirketin temsilcisi projenin teknik sorumlusu Hasan Göçmen, tepki toplayan çalışmalara ihalenin teknik şartnamesi gereği başlandığını ifade etti. Ziraat Mühendisi Göçmen, iş makinaları ve kepçelerin kullanıldığı, toprak havuzların sulak alana dahil edilmesi amacıyla kaldırılarak buradan çıkartılan toprakların lagün dışındaki havuza aktarılması konusunda, “Sahanın Mahalli Sulak Alan ilan edilmesi yolundaki girişimler nedeniyle uzun süre işlem yapmadık. Ancak Tarım Orman İl Müdürlüğü’nün çalışmaların zamanında bitirilmemesi durumunda sözleşmenin iptal edileceği uyarısı üzerine çalışmalara başlamak zorunda kaldık. Yapılan işlemlerin durdurulması talimatı vermesi halinde proje faaliyetlerinden vazgeçmeye hazırız.  Amacımız çevreyi kirletmek veya lagünün doğal halini bozmak değil, lagüne aslında sürdürülebilir yaşam alanı (balıklar ve su canlıları, bitkiler) oluşturmaktır” diye konuştu.

 Aydın Mahalli Sulak Alanlar Komisyon Üyesi Bahattin Sürücü ise Ramsar Sözleşmesi’ne göre Kocagöl’ün sulak alan tanımına uygun bir bölge olduğuna dikkat çekti. Alanın kıyı kuşlarının göç yolları üzerinde olduğunu anlatan Sürücü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada yapılacak her uygulama Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve Mahalli Sulak Alan Komisyonu’nun iznine bağlı olması gerekmektedir. İzin olsa bile, kuşların üreme dönemi olması nedeniyle kepçe, kazı gibi uygulama çalışmaları yapılmamalıdır.  Hem Sulak Alan Komisyon üyesi olarak hem de Kuşadası Sivil Toplum Platformu üyesi olarak alanın kriterlere uyan (Mahalli Sulak Alan- Tabiat Parkı) bir statüye kavuşturulmasını, koruma ve korumaya uyumlu bir şekilde kullanılmasını talep ediyoruz.”

Kocagöl’deki son durum ve tarafların ifadeleri, DMKP Söke Şefi Erdinç Kutsal, DMKP Orman Mühendisi Kızlarkayası, Biyolag Hatice Sarı Ahmet, Proje Sorumlusu Hasan Göçmen ve Mahalli Sulak alanlar Komisyonu Üyesi Bahattin Sürücü ile Merdiven Derneği adına Şehir Plancısı Zübeyde Kayabay’ın imzaları ile tutanak altına alındı.


  • post

Yorum Yazın