Köylüye “su”yu zehir ettiler!

Köylüye “su”yu zehir ettiler! Köylüye “su”yu zehir ettiler!

Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalleye dönüşen, aynı yasaya eklenen bir madde ile eski statüsüne dönüşünün önü açılan yerleşim merkezleri, ASKİ’nin yeni tarifesi ile şok oldu. Yeniden köy olabilmek için başvuruda bulunan Kuşadası’nın en önemli tarımsal üretim merkezi Kirazlı’da son su faturaları resmen el yaktı. Ağustos Ayı’nda 163 metreküp tüketimin karşılığı olarak 326 lira fatura kesen ASKİ, aynı aboneye eylül ayında tüketimi 146 metreküpe düşmesine rağmen 2 bin 871 lira borç tahakkuk ettirdi. Kirazlı sakinleri kabarık faturalara isyan ederken, yeni tarife henüz sayaçları okunmayan Kuşadası’nın aynı durumdaki Caferli, Yaylaköy, Çınarköy ve Yeniköy mahallelerinde de huzursuzluk yarattı.

Yeniden “Kırsal Mahalle” statüsüne dönmek için Kuşadası Belediyesi’ne aylar önce başvuru yapan ancak dilekçelerine cevap bile verilmeyen Kirazlı’da ASKİ’nin uygulamaya koyduğu yeni tarife Kirazlı Ekoloji Derneği Başkanı Nihat Fırat’ın son faturaları sosyal medya hesabından paylaşmasıyla ortaya çıktı. Eski ve yeni faturaları yayınlayarak “bu nasıl hesaplama?” diye soran Nihat Fırat, statü değişikliği için tanınan sürenin henüz dolmadığına dikkat çekerek uygulamanın kanunsuz olduğuna dikkat çekti. Kirazlı Ekoloji Derneği Başkanı, aynı dönemde başvuruda bulunan 5 mahalleyi de bekleyen yeni uygulama ile ilgili eleştirisinde şu ifadelere yer verdi:

“Biz köyümüzün kırsal mahalle kapsamında kalmasını isterken ASKİ 2022 yılı sonunu bile beklemeden bizi merkez mahalle ilan etmiş ve bu ayın işyeri su faturalarını Kuşadası merkezindeki bir iş yerinin faturası ile eşitlemiş. Bir ay önce 163 metre küp su kullanımı için 326 TL. fatura düzenlenirken, bu ay 146 metre küp su kullanımı için 2.871 TL. fatura düzenlenmiş. Şimdi Kirazlı köyü merkez mahalle mi ilan edildi? Böyle olsa bile, bu yıl sonuna kadar, bu uygulama yapılamaz. Çünkü yasaya aykırı hareket edilmiş olur. Eğer bu uygulama, Aydın'ın Mahalle yapılan tüm köyleri için geçerliyse, çok ciddi bir hukuk ihlaliyle karşı karşıyayız. Yok eğer köylerdeki belirli iş yerlerine aitse bu da önemli bir skandaldır.”


  • post

Yorum Yazın