Kuşadası köyleri paraya kurban gitti!

Kuşadası köyleri paraya kurban gitti! Kuşadası köyleri paraya kurban gitti!

Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalle statüsüne dönen köyler için “kırsal mahalle” statüsüne dönüş şansı 31 Aralık’ta sona erecek. Ancak Kuşadası’nın 5 köyü, belediye yönetimi başvurularını sümenaltı ettiği için bu şansı kaybetti.

Yönetmelik gereği talepleri önce ilçe belediye meclisinde, 90 gün içinde de büyükşehir meclisinde onaylanması gereken Caferli, Çınarköy, Yaylaköy, Yeniköy ve Kirazlı statü değişikliği için ilk başvurularını mart ayında yaptı. 150 nüfuslu Caferli, talep meclis gündemine bile getirilmeyince Ekim ayında dilekçesini yeniledi. Ancak son başvuru da görmezlikten gelindi. Tarım için önemli bir adım olarak değerlendirilen statü değişikliği konusu, Cumhur İttifakı’nın önergesi sonucu Kuşadası Belediye Meclisi’nde ilk kez aralık ayı oturumunda gündeme geldi. Ancak Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Caferli dışında sadece Kirazlı ve Çınarköy’ün belirli bölgelerinin bu statüye geçme koşulları taşıdığını belirterek, bunun belirlenmesi için çalışma başlattıklarını söyledi. Ancak Günel’in başlatıldığını iddia ettiği çalışma gerekçesiyle konu oylanamadı ve Büyükşehir’e gönderilme şansını kaybetti. Önergenin görüşülmesi sırasında, Kuşadası’ndaki köylerin birbirinden lüks konutlar inşa edildiğini savunarak, “Bunlara hem hizmet edeceğiz, hem az vergi alacağız” şeklinde konuşan Günel’in bu savunması statü değişikliği bekleyen yerleşim merkezlerinde büyü tepki yarattı. Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Nihat Fırat, meclis sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, isim vermeden bu değerlendirmeyi eleştirdi. Fırat, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Çıktığı günden beri çeşitli tartışmalara neden olan kırsal mahalle yasasının uygulanmasının bitimine 24 gün kaldı. Türkiye çapında büyük şehir bünyesinde mahalle yapılan kaç köyün kırsal mahalle statüsüne alındığını bilmiyoruz. Bilinen bir şey var, ister CHP, ister AKP yönetiminde olsun bütün belediyeler köylerden kendilerine geçen meraları, tarlaları ve diğer köy varlıklarını satmakla meşguller. Diğer taraftan hem hizmet götüreceğiz, hem de vergi almayacağız, bu adil değil diyerek kırsal mahalle uygulamasına karşı ayak diretiyorlar. Oysa köylerin mahalle yapılması, sadece belediyelerin vergi alıp hizmet götürmesi ile sınırlı bir uygulama değildir. Bu uygulama köylerde yürütülen küçük aile tarımının, hayvansal ve bitkisel üretimin bir arada yürütülmesinin bitirilmesi ve endüstriyel şirket tarımının önünün açılması, ekonomik, sosyal, kültürel anlamda köylülüğün bitirilmesi uygulamasıdır.

Asıl adaletsizlik hizmet alma kapasitesi oldukça sınırlı olan köylerle her türlü hizmeti almış ve alma potansiyeli taşıyan merkez mahallelerden aynı vergileri almaktır. Ya da biri İzmir’e diğeri Aydın’a bağlı biri merkez mahalle, diğeri kırsal mahalle ilan edilmiş yan yana iki köyden farklı vergilerin alınması da hiç adil bir uygulama değildir.

Kuşadası'nın 6 köyünde, örneğin Kirazlıda lüks villalar var. Bunlardan niçin vergi alınmasın deniyor. Aslında Kirazlıda lüks villalar falan yok. Tarım arazilerine kaçak yapılmış çirkin gecekondular var. Onlardan alabileceğiniz en yüksek vergiyi alın. Peki, köy yerleşik alan içinde yüz yıllardan beri yaşayan ve tarımla geçinen köylülerin suçu ne? Sadece vergilerden muaf tutulmak yetmez. Tüm mülkleri ile beraber demokratik özerk köy tüzel kişilikleri geri verilmelidir.”


  • post

Yorum Yazın