Kuşadası Meclisi’nde istifa bulutları!

Kuşadası Meclisi’nde istifa bulutları! Kuşadası Meclisi’nde istifa bulutları!

Kuşadası’nda Türkiye gündemine düşen ihale yolsuzluğu iddiaları sonrasında Belediye ile CHP ilçe Örgütü arasında tırmanışa geçen gerginlik yeni bir boyuta ulaştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni hizmet binası açılışı da dahil Belediye Başkanı Ömer Günel’in yer aldığı parti toplantılarına katılmayan partili bazı meclis üyeleri partiden kopma noktasına geldi. CHP Kuşadası kulislerinde, Funda Şenol, Melahat Yaylacı, Bülent Bakırlı ve Ali Akgül’den oluşan dörtlüyü başka isimlerin de izlemesi beklenirken, Başkan Günel’le son kez masaya oturduktan sonra kararlarını uygulamaya koyacakları ifade edildi.

Kuşadası Belediyesi CHP Grubu’nda Ömer Günel’in katıldığı parti toplantılarında yaşanan örtülü boykot ile dikkat çeken huzursuzluk, Meclis’in Haziran oturumunda tüm çıplaklığı ile ortaya çıktı. Başkan Ömer Günel’in, Belediye Yönetiminin Güzelçamlı Pazarı’ndaki orantısız zam kararına muhalefetle birlikte hayır oyu veren Ali Akgül’e karşı takındığı tavır, huzursuzluğu zirveye taşıdı. Günel’in tüm Kuşadası’nın gözleri önündeki tutumu, parti disiplini nedeniyle yönetimin onaylamadıkları uygulamalarına bile onay vermek zorunda diğer üyeler arasında da büyük rahatsızlık yarattı.  Edinilen bilgilere göre, bombanın fitilini ateşleyen bu olay sonrası Günel’in hedefindeki Ali Akgül, Büyükşehir Meclis üyesi Bülent Bakırlı, Funda Şenol ve Melahat Yaylacı CHP’den istifanın eşiğine geldi. Dörtlünün, il yönetimine ulaşan kararını Mavi Yolculuk sırasında öğrenen Ömer Günel, istifacı üyelere haber göndererek görüşme talep etti. Kulislere göre bu talep üzerine Bakırlı, Akgül, Yaylacı ve Şenol “şimdilik” kaydıyla istifalarını bekletme kararı aldı.

CHP koridorlarından sızan bilgilere göre, başka isimlerin de izlemesi beklenen istifa yağmuruna en büyük etken kamuoyunda halk nezdinde kredisi tükenmesine rağmen Genel Merkez’in Ömer Günel’in icraatları konusundaki tepkisizliği neden oldu. Günel’in Meclis Üyelerinin iradesini yok sayan uygulamaları örgüt-belediye arasındaki çatlağa bir başka neden olarak gösterilirken, asıl rahatsızlığın belediye hakkında devam eden soruşturmalara imar izinlerinin de dahil edilmesi ihtimalinden kaynaklandığı belirtildi.

İstifa kararı alan ve almaya hazırlanan CHP’li meclis üyelerinin iradeleri dışında gerçekleştirilen imar uygulamaları nedeniyle yargılanma ihtimalinin parti içinde son dönemlerde sık sık gündeme geldiğine dikkat çekildi.


  • post

Yorum Yazın