Kuşadası’nda rezalet; Mahkeme tutukladı, belediye ödüllendirdi!

Kuşadası’nda rezalet; Mahkeme  tutukladı, belediye ödüllendirdi! Kuşadası’nda rezalet; Mahkeme tutukladı, belediye ödüllendirdi!

Kuşadası’nda 6 kişinin tutuklandığı “ihale yolsuzluğu” operasyonu sonrasında akılları durduran bir gelişme yaşandı. Türkiye gündemine düşen 750 bin ton mıcırın akıbeti araştırılırken, 59 açık ihale ve doğrudan teminde resmi belgede sahtecilik ve ihaleye fesat suçları dahil pek çok usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla sahipleri tutuklanan ZTB İnşaat’a, ilk mahkemeden sadece 9 gün sonra Kuşadası Belediyesi tarafından ödeme yapıldığı belirlendi.

Daha önce 21 milyon 250 bin lira bedelle ihale edilen Davutlar Yolları’nın yapım işinde belediyeye ait araç ve ekipmanları kullandığı belirlenen ZTB inşaat ile ilgili yolsuzluk iddiaları, 750 bin tonluk mıcır ihalesinin soruşturması sırasında ortaya çıktı. ZTB, Maray, Lilyum ve Rozada isimli 4 şirketin sahibi görünen Turan ve Zana Bagı’nın Kuşadası Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 2 açık ihale ve 57 doğrudan teminde sahte kaşelerle sahte teklifler hazırladıkları belirlendi. Bagı şirketleri dışında hiçbir firmadan teklif alınmadığının belirlendiği işlemler sonunda 59 hizmet ve mal alımı da “mıcırcı biraderler”e ait 4 şirketin uhdesinde kaldı. Aynı soruşturmada, tıpkı 750 bin tonluk ihalesinde olduğu gibi diğer mal ve hizmetlerin teslimi konusunda da ciddi kuşkular oluştu. Bu usulsüzlüklerin belgelenmesi sonucunda, Turan ve Zana Bagı Kardeşler, 6 Ekim günü 4 Belediye çalışanı ile birlikte tutuklanarak hapse atıldı.

Ancak bazı mal ve hizmetlerin kabulü konusunda oluşan kuşkular nedeniyle araştırmalar sürmesine rağmen Kuşadası Belediyesi daha önce düzenlenmiş hakedişlere dayanarak 14 Ekim günü ZTB’ye ödeme yaptı. 250 bin lira tutarındaki ödeme ZTB inşaatın Garanti Bankası hesabına yatırıldı. Bu arada ZTB’yi temsilen bazı kişilerin Kuşadası Belediyesi koridorlarında yeni hak ediş düzenlemelerini kovaladığı ifade edildi.


  • post

Yorum Yazın