Kuşadası-Selçuk sınırında jeotermal santral girişimi

Kuşadası-Selçuk sınırında jeotermal santral girişimi Kuşadası-Selçuk sınırında jeotermal santral girişimi

İstanbul Merkezli bir enerji şirketi, Aydın’dan aldığı ruhsatla Çınarköy ve Gökçealan arasında 7 derin sondaj kuyusu açmak için harekete geçti.

Tarım alanları ve meyve bahçelerine verdiği zararlarla gündeme gelen derin jeotermal kuyu açma projelerinin yenisi İzmir’in Selçuk ilçesinde ortaya çıktı. Aydın Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’ndan aldığı ruhsat ile çalışmalara başlayan İstanbul merkezli RE Enerji Yatırım Üretim A.Ş, 4’ü üretim, 3’ü enjeksiyon olmak üzere 7 adet derin sondaj açmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaptı.

Bölgede 13.7 MWe kurulu güce sahip Jeotermal Enerji Santrali (JES)  ve 999 kWe güce sahip Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak isteyen şirket jeotermal ısıtmaya dayalı endüstriyel sera tesisi projesini hayata geçireceğini duyurdu. 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’na istinaden 3290482 erişim numaralı Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatı’nı gerekçe gösteren şirketin alanlarının bir kısmı Aydın’da bir kısmı da İzmir sınırları içinde kalıyor.


  • post

Yorum Yazın