Prestij yatırımı kötü yola girdi!

Prestij yatırımı kötü yola girdi! Prestij yatırımı kötü yola girdi!

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası Sahili’nde Güzelçamlı’ya kadar uzatılacağını açıkladığı bisiklet yolu, projesiz girişim yüzünden tehlikeye girdi. Güzergahın bir bölümü özel mülkiyete ait bir arsadan geçen yolun koruma altındaki arkeolojik sit alanını da tehdit ettiği anlaşıldı.

Büyükşehir’in Kuşadası’ndaki prestij projesi olarak lanse edilen projedeki garip tablo, çalışmaların Nazilli Sitesi önündeki bölümünde ortaya çıktı. Site’nin bir bölümü Kadıkalesi Koruma Alanı içinde kalan belediyenin buradaki bazı çalışmaları yüzünden Savcılık’ta ifade vermek zorunda kalan Kooperatif yönetimi, iş makinalarının özel mülkiyete ve “sit” alanı içine girdiğini görünce duruma müdahale etti. Kooperatif Başkanı Birol Yaşlı,  uyarılarının arkasından şantiye ekibinin yola koruma bölgesine doğru girdiğini görünce, durumu Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ve Koruma Kurulu’na bildirdi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden yol güzergahına dahil edilen kooperatif mülkiyetindeki bölüm için kamulaştırma bedeli talep eden Nazilli Sitesi, parkurda özellikle yaşlı ve çocukların geçişlerine engel olan kot farklarının düzeltilmesini istedi. Site yönetimi,

Nazilli Sitesi yönetimi, Koruma Kurulu’nun sit bölgesinde izinsiz çalışmaya izin vermediğine dikkat çekerek Aydın Kültür Varlıkları’nı Koruma Kurulu Başkanlığı’na da bir yazı yazdı.

Bu gelişmeler üzerine Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü duruma el koydu. Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, bölgedeki kazı ekibinden çalışmaları yerinde izlemelerini ve koruma alanlarına tecavüze izin vermemelerinin istendiğini bildirdi.


  • post

Yorum Yazın