Rant sevdası ne tarih dinliyor, ne doğa?

Rant sevdası ne tarih dinliyor, ne doğa? Rant sevdası ne tarih dinliyor, ne doğa?

Türkiye’de uzun mesafeden su taşıyan sistemlerin en iyi örneklerinden biri olan Efes suyollarının Kuşadası sınırları içinde kalan Didar Su Kemeri, kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Bölgede Akdeniz Bitki Örtüsü’nün en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen makiler de yol yapım çalışması sırasında yok edildi.

Çevre örgütlerinin tarihi ve doğal zenginliği nedeniyle korunmasına büyük özen gösterdiği Bahçecik Boğazı’nda yaşanan talana ilk tepkiyi Ekodosd verdi. Eko Sistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği’nden yapılan açıklamada, tahrip edilen Didar Kemeri’nin tarihi önemine vurgu yapılarak, sorumluların bulunması istendi. Derneğin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“M.S. 1. yy.da inşa edildiği bilinen tarihi kemer, Bahçecik Boğazının doğasının en güzel olduğu yerlerden birinde yer almaktadır.

Akdeniz Bitki Örtüsü’nün en güzel bitki örneklerinin görüldüğü maki topluluklarının içinde yer alan Didar Kemerine kadar tüm bitki örtüsü tahrip edilerek yeni bir yol açılmış.

Açılan yol tarihi kemerin yanında durmuş. Muhtemelen karşı tarafa geçmek isteyenlerin kemerin taşlarının büyük zarar vermişler.

1. Derece arkeolojik sit kapsamında olan Didar su kemerinin tarihi bir değeri olup, Kuşadası’nın en önemli kültürel miraslarından birisidir.

Yaklaşık 2000 yıl önce inşa edildiği bilinen kemerin günümüze kadar ulaşıp, kim olduğunu bilmediğimiz kişiler tarafından tahrip edilmesine çok üzüldük. Bu alanda hem doğa hem de tarih yara almış durumda.

Bu tahribatı yapan kişiler ya da kurumlar, tarihi su kemerinin bölgesinde yapılan çalışmalar için mutlaka Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan izin almaları gerekir.

Bir an önce bu tahribatları yapanların bulanacağını umuyoruz.”


  • post

Yorum Yazın