“Rantsal dönüşüm”e ince ayar!

“Rantsal dönüşüm”e ince ayar! “Rantsal dönüşüm”e ince ayar!

Kuşadası Belediyesi’nin turistik tesislere sağlanan imar ayrıcalıklarını “turizm+ticaret” adı altında konut yapımında kullanılmasına onay veren uygulamaları bir kez daha Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’ne takıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son oturumunda, Kuşadası’ndaki bazı parsellerde yapılmak istenen fonksiyon değişikliği taleplerine “konut yapılamaz” şeklinde ve yoğunluğu sınırlayan şerhler kondu.

Daha önce Soğucak’ta turizm imarlı bazı parsellerin, turizm+ticaret adı altında konuta dönüşümünün önünü açan 1/1000’lik uygulama imar planlarında emsal: 1.20, yükseklik: 13.50 olan yapılaşma koşullarına, emsal: 0.50, yükseklik: 7.50 (maksimum 2 kat) şeklide plan notu ekleyen Büyükşehir Meclisi, bu kararını değiştirmedi. Büyükşehir Meclisi, Soğucak 210/1 numaralı parsel sahibinin, plan notlarına yaptığı itirazı Kuşadası Belediye Meclisi oy çokluğu ile kabul etmesine rağmen oy birliği ile reddetti.

Büyükşehir Meclisi, Rantsal Dönüşüm olarak tanımlanan fonksiyon değişikliği ile ilgili bir başka kararı Hacı Feyzullah Mahallesi 112/17 ve 28 numaralı parseller için verdi. Bu parsellerin turizm imarından çıkartılarak turizm+ticaret olarak yapılaşması ile için hazırlanan 1/5000’lik imar planına eklenen “konut yapılamaz” notu için yapılan itiraz oy birliği ile geri çevrildi.


  • post

Yorum Yazın