Şirket kurup Belediyeye bağışladılar!

Şirket kurup Belediyeye bağışladılar! Şirket kurup Belediyeye bağışladılar!

CHP’li meclis üyesinin kırtasiyeci eşi jeotermal, parti yöneticisi işletmeci de reklam faaliyeti gösterecek anonim şirket kurup, bedelsiz olarak Kuşadası Belediyesi’ne hibe ettiler.

Kuşadası Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısı, kafa karıştıran 2 hibe olayına tanıklık etti. 2 girişimci tarafından 6 Mayıs tarihinde kurulan iki anonim şirket, Meclis’in 17 Mayıs tarihinde aldığı karar ile bedelsiz olarak belediyeye devredildi.

Meclis’in mayıs oturumunda şirket devri konusu, Ada Davutlar Jeotermal A.Ş.’nin Kuşadası Belediyesi’ne hibe edilmek istenmesi ile gündeme geldi. CHP’li Meclis Üyesi Funda Şenol’un kırtasiyeci eşi Umut Şenol tarafından kurulan ve 50 bin liralık sermayesinin 12 bin 500 liralık bölümü karşılanan şirketin, kalan sermayeyi ödemek koşulu ile belediyeye devredilmek istenmesine AK Parti Grubu ihtiyatlı yaklaşarak, bu bağışın nedenini sordu. Grup sözcüsü Tacettin Özden’in “Belediye neden kendi şirketini kurmuyor” şeklindeki sorusuna yanıt veren Belediye Başkan Yardımcısı Seyfi Seyhan Süvari, hükümetin belediyenin girişimlerini engellediğini ileri sürdü. Ancak görüşmeler sırasında söz konu şirketin 6 Mayıs’ta kurulduğundan söz edilmedi.

Meclisin bir sonraki gündem başlığını ise Medya Ada A.Ş. oluşturdu. CHP’li balık restoran işletmecisi Çağlayan Erdem tarafından 50 bin lira sermaye ile kurulan ancak bunun 12 bin 500 liralık bölümü ödenen reklam şirketi de kalan sermayeyi belediyenin ödemesi koşulu ile belediyeye devredildi.

Her iki şirketin de kurulduktan sadece 11 gün sonra belediyeye devredilmesi, kafalarda her ikisinin de sipariş üzerine kurulduğu fikrini yarattı. Devir işlemlerinin tamamlanmasından sonra Kuşadası Belediyesi, bu iki şirkete de gerek yönetim kurulu üyesi, gerekse yönetici olarak her türlü atamayı yapabilecek. Şirketler sermaye aktarımları tamamlanıp faaliyete geçtikten sonra her türlü alımda ihale yasalarından muaf olacak. Yasa gereği şirketler belediye meclisi tarafından da denetlenemeyecek.


  • post

Yorum Yazın