“Son cennet”e koruma kalkanı!

“Son cennet”e koruma kalkanı! “Son cennet”e koruma kalkanı!

Kuşadası’nın doğal ve tarihi zenginlikleri birada bulunduran cennet köşesi Bahçecik Boğazı’nın korunması amacıyla Tabiat Parkı statüsüne kavuşturulması istendi.

Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve EKODOSD işbirliğiyle, Bahçecik Boğazı’nın önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için dün bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Aydın DKMP Şube Müdürlüğü’nden Söke Şefi Orman Mühendisi Erdinç Kutsal, Aydın Şefi Gökhan Topaloğlu ve DKMP personeliyle, EKODOSD üyeleri katıldı.

Akdeniz Bitki Örtüsünün en güzel örneklerinin görüldüğü Bahçecik Boğazı, baharla birlikte tüm çiçeklerin coştuğu görüldü. Grup halinde yürüyüş yapılırken bitkilerin ve ağaçlar ile t

Tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımı yapıldı. EKODOSD yetkilileri, hiçbir koruma statüsü bulunmayan ve kontrolsüz faaliyetlerle her zaman risk altında bulunan bu önemli doğa alanının geleceğe korunarak taşınması ve korumaya uyumlu bir şekilde kullanılması için, Aydın DKMP Şube Müdürlüğü temsilcilerine Bahçecik Boğazı’nın Tabiat Parkı olması taleplerini iletti. EKODOSD’un konuyla ilgili açıklamasında “Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’ndan sonra, Bahçecik Boğazı’na Tabiat Parkı statüsü verilmesi teklifimiz kabul edildiği takdirde Kuşadası’nda  Parkı kazanarak, korunan alan oranını yükselmiş olacaktır.  Belki ileride çevresindeki ormanlık alanlar ve ağaçlandırma sahalarıyla birleştirilmesi sağlanıp Milli Park statüsüne kavuşturulabilecektir. Bu sayede bölgemizin yeşil doğa dokusu korunmuş olacak, zengin bitki örtüsünün ve yaban hayatının sağlıklı bir şekilde devam etmesi sağlanacaktır. Sahip olduğumuz korunan alanlarımız ve buradaki zenginliklerimiz, turizm kenti olan Kuşadası’nın yurt dışı tanıtımlarına da büyük değer katacaktır” denildi.


  • post

Yorum Yazın