Tarih böyle bir ihanet görmedi!

Tarih böyle bir ihanet görmedi! Tarih böyle bir ihanet görmedi!

Kuşadası Belediyesi Meclisi’nin dünkü oturumunda, ilçe tarihinin en büyük doğa talanına imza atıldı. Bölgenin oksijen deposu olarak bilinen Soğucak Mahallesi’ni kapsayan 1/1000’lik revizyon imar planının kabulü ile zeytin, çam ve tarım arazileri ile dolu yaklaşık 2.45 milyon metrekarelik arazide yapılaşmanın önü açıldı.

Bölgedeki arazilerin 171 hektarlık bölümünü kapsayan imar revizyonu talebi, İmar Komisyonu tarafından 245 hektara çıkartıldı. Komisyonda AK Partili Tacettin Özden’in ret oyu kullandığı ve 17 paftayı kapsayan yeni düzenlemede, mevcut planlarda alan büyüklüğünün yüzde 3.51’ne denk gelen konut alanlarının payı tam 10 kattan fazla arttırılarak yüzde 39.48’e yükseltildi. Bu artışla birlikte Soğucak’ta konutlara ayrılan alanın yüzölçümü de 85 bin 912 metrekareden 966 bin 788 metrekareye çıkartıldı. Üzeri zeytin, çam ve tarım arazileri ile dolu yaklaşık 2.45 milyon metrekarelik arazinin sadece yüzde 16’lık kısmının yeşil alan olarak ayrıldığı yeni planda kalan bölümler de, belediye hizmet alanı, eğitim, ticaret, ibadet ve trafo gibi donatılarla yine betona tahsis edildi.

Son üç yıl içinde rant uğruna, Türkiye’nin korumak için seferberlik ilan ettiği zeytinliklerin yüzde 40’ını betona feda eden Kuşadası Belediyesi’nin kararına AK Parti Grubu itiraz etti. Grup Sözcüsü Tacettin Özden, Kuşadası’nda son yıllarda gereğinden fazla betonlaşma yaşandığına ve yeşil alanların yok edildiğine dikkat çekerek bölgenin korunması gerektiğini vurguladı. Tacettin Özden konuşmasında Urla’yı örnek vererek Kuşadası’nın doğal dokusundan ve turizm kenti kimliğinden uzaklaştığına dikkat çekmesine rağmen Belediye Meclisi CHP ve İyi Partili üyelerin oyları ile Kuşadası tarihinin en büyük yeşil kıyımına onay verdi.


  • post

Yorum Yazın