Tarih böyle bir saygısızlık görmedi!

Tarih böyle bir saygısızlık görmedi! Tarih böyle bir saygısızlık görmedi!

Kuşadası tarihine damga vuran Öküz Mehmet Paşa Heykeli’nden sonra Maffy olarak tanınan Dünyaca ünlü Caz Sanatçısı Muvaffak Falay’ın heykeli de bulunduğu yerden kaldırıldı. İki heykel de belediyeye ait bir şantiyede inşaat malzemelerinin arasına atıldı.

Kuşadası Belediyesi’nin Yunan Mitolojisi’nden esinlenerek yapılan bir balık heykelini sergilemek için yerinden kaldırdığı Öküz Ahmet Paşa Heykeli’nin akıbetinin araştıranlar, başka bir vefasızlık örneğine tanık oldu. Mafy olarak tanınan dünyaca ünlü Kuşadası doğumlu caz sanatçısı Muvaffak Falay’ın 2011 yılında dikilen heykeli de Kuşadası’nın imarına imzasını atan, ilçenin sembolü olan Öküz Ahmet Paşa Kervansarayı’nı yaptıran eski Osmanlı Sadrazamı ve Aydın Valisi’nin heykelinin konduğu belediye şantiyesinde bulundu.

Kuşadası’nda yaşayan vatandaşlar, Öküz Ahmet Paşa Heykeli’nin kaldırılmasının şokunu atlatamadan, yeni bir şok yaşadılar. 2011 yılında dönemin Belediye Başkanı Esat Altıngün tarafından Kale Kapısı önünde dikilen Muvaffak Falay heykeli de, sokak yenileme çalışmalarının kurbanı oldu. Belediye ekiplerinin sessizce kaldırdığı Kuşadası’nın geçmişini yansıtan iki heykel de aynı kaderi paylaştı. Kuşadası Belediyesi, bu iki önemli şahsiyete ait heykel için en uygun yer olarak Hacı Feyzullah Mahallesi’ndeki şantiyeyi seçti. İnşaat malzemeleri ve molozlar arasında kaderine terkedilen 2 önemli şahsiyete reva görülen davranışı görenlerin yüreği sızladı.

Öküz Ahmet Paşa ve Muvaffak Falay’ın anısına gösterilen saygısızlık, sosyal medyada da büyük tepki topladı. Aralarında CHP eski ilçe yöneticilerinin de yer aldığı pek çok kişi, Kuşadası Belediyesi’nin, ilçeye mal olmuş isimlere karşı sergilediği tavrı, “vefasızlık” olarak değerlendirdi. Paylaşımlarında Belediye Başkanı Ömer Günel’i, kendinden önceki tüm belediye başkanlarının izlerini silmeye çalışmakla suçlayan Kuşadalılar, “Belediye yönetiminin bundan önceki dönemlerin anılmasına bile tahammülü yok. Bu yüzden geçmişte yapılanları yok etmeye çalışıyor” diye konuştular.

HEYKELİ KALDIRILAN SANATÇIYA VERİLEN SÖZLER

Bu arada Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in 2019 yılı Ekim ayında caz müziğinin dünyaca ünlü Kuşadalı Muvaffak Falay’ı Kuşadası’na davet ederek ağırladığı ortaya çıktı. Davet sırasında Kuşadası'nda Muvaffak Falay'ın anılarının ve müziğinin yaşatıldığı bir müze açmak istediğini belirten Başkan Ömer Günel, "Dünyaca ünlü bir caz müzisyeninin memleketi olmaktan gurur duyuyoruz" diyerek, üzerinde aynı ifade bulunan bir plaketi, tüm Kuşadası halkı adına Falay'a hediye etti.

Falay'ın Kuşadası'nda defnedilmeyi vasiyet ettiğini ifade eden Başkan Ömer Günel, ünlü sanatçının vasiyetini yerine getireceklerini belirtti. Başkan Ömer Günel "Sanatçımızın bestelerinin dijital ortamda saklanması ve CD haline getirilerek Kuşadası Belediyesi tarafından, gelecek kuşaklara aktarılması için de çalışmalara başlayacağız. Muvaffak Falay gibi efsanevi bir müzisyenin memleketi olmak hepimiz için gurur kaynağı. Biz üzerimize düşen görevi yapmaya, bu müziği sonsuza kadar yaşatmaya hazırız" dedi.

MUVAFAK FALAY KİMDİR?

İsveç’te yaşayan dünyaca ünlü Kuşadalı caz müzisyeni Muvaffak Falay, 1930 yılında Kuşadası’nda doğdu. Müzik hayatına Kuşadası’nda başlayan, ünlü Kuşadası bandosunda da gençliğinde çalan ve 1956’da aldığı davet üzerine yurtdışına çıkan Muvaffak Falay 1964’ten beri İsveç’te yaşıyor. Tanınmış caz müzisyenleriyle birlikte sahneye çıkan Muvaffak Falay, Dizzie Gillespie’nin hayranlığını kazanmış bir sanatçı. Dünyaca ünlü caz trompetçisi Dizzy Gillespie’nin, Down Beat adlı dergide yayımlanan yazısında, 1956’da Ankara’da dinlediği Muvaffak Falay’ı caz dünyasının ünlü trompetçileri ‘’Miles Davis ve Roy Eldridge ile kıyaslanabilecek bir trompetçi’’ diye değerlendirmesi büyük yankı uyandımıştı.

1960’ta Kurt Edelhagen’in yönettiği Köln Radyo Caz Orkestrası’na katılan Falay, bugün hâlâ gelmiş geçmiş en önemli büyük caz orkestralarından biri kabul edilen Kenny Clarke-Francy Boland grubuyla da çaldı. Bu orkestranın ‘’Jazz is Universal’’ adlı albümün kapağında Muvaffak Falay’ın kimliğini temsilen Türk Bayrağı’na yer verildi. Kuşadası’nda doğup, büyüyen ve Kuşadası bandosunda Trompet çalan Muvaffak Falay’a vefa gösteren Kuşadası Belediyesi 2011 yılının Haziran ayında Muvaffak Falay’ın bir heykelini çocukluğunun geçtiği mahallenin girişindeki kavşağa dikmişti.


  • post

Yorum Yazın