Toprak düşmanı imara savaş!

Toprak düşmanı imara savaş! Toprak düşmanı imara savaş!

Kuşadalı çevreciler, Söke Belediyesi’nin Caferli sınırları içinde bulunan 37 bin 370 metrekarelik alanda elektrik üretmek amacıyla GES tarlası kurmasına olanak sağlayan 1/100.000’lik imar planının iptali için dava açtı.

Çevrecilerin, verimli tarım topraklarının GES tarlasına dönüşümüne karşı başlattıkları mücadele, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı 1/100.000 ölçekli Aydın-Muğla-Denizli Çevre Düzeni Plan Değişikliği’nin 28 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile onaylanması sonrasında başladı. Türkiye’nin zeytin kıyımının önünü açan Maden Yasası’na karşı ayaklandığı günlerde askıya çıkartılan plan değişikliği ile Söke Belediyesi’nin Kuşadası Caferli tapusuna kayıtlı 106/3 parselde elektrik üretim santrali (GES) ve bu santrale ait hizmet binaları inşa etmesinin önü açıldı.

Caferli sevdalısı, çevreci Avrupa ve Türkiye Güzeli Nazlı Deniz Kuruoğlu’nun ortaya çıkardığı bu hamleye askı süresi içinde derhal itiraz edildi. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılan itirazdan sonuç çıkmadı. Bunun üzerine Kuşadası Çevre Platformu üyesi çevreciler plan değişikliğinin iptali için yargıya gitme kararı aldı. Avukat Bülent Tokuçoğlu tarafından hazırlanan iptal başvurusu tüm delilleri ile birlikte yargıya sunuldu.

https://slkhaber.com/zeytin-golgesinde-ges-isgali/


  • post

Yorum Yazın