Turizm kılıflı vurguna suçüstü!

Turizm kılıflı vurguna suçüstü! Turizm kılıflı vurguna suçüstü!

slkhaber.com’un yaklaşık 1.5 yıldır gündemden düşürmediği “turizm kılıflı rant oyunu”na Kültür ve Turizm Bakanlığı el koydu. Turistik tesis imarının farklı amaçla kullanılmasını “suiistimal” olarak değerlendiren Bakanlık, ayrıcalığın “haksız menfaat” amacıyla kullanıldığı gerekçesiyle uygulamaya yasak getirdi.

slkhaber.com’un ısrarlı yayınları üzerine konuyu mercek altına alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, uygulamanın son dönemlerde giderek yaygınlaştığını belirledi. Durumun anlaşılması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Valilikler ve Belediyelere bir yazı göndererek uygulamanın durdurulmasını istedi. Bakanlığın 27 Mart tarihli yazısında,  turistik tesislere tanınan imar ayrıcalığının turizmi teşvik amacıyla verildiğine dikkat çekilerek, bu ayrıcalığın farklı amaçlarla kullanılmasının mevzuata aykırı olduğu vurgulandı. Belediyelerden turizm imarlı bölgelere amacı dışında ruhsat verilmemesinin istendiği yazıda, bu tür yapıların mesken amaçlı kullanımının da yasak olduğu hatırlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Valiliklere de iletilen yazıda, Tapu Dairelerinden de turizm imarlı alanlar üzerinde kat mülkiyeti, devre mülk ve kat irtifakı şeklinde işlem yapılmaması istendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden gündeme getirilen ve ilgili kurumlardan uygulanmasını istediği yasaklar, “rantsal dönüşüm” konusunda Türkiye’ye öncülük yapan Kuşadası’nda devam eden bazı projelerinde önünü kesti. Bakanlık yetkilileri, eski tarihli imar planı değişikliklerinin amaç dışı satış ve ruhsatlandırılması için bir hak olmayacağını belirterek, “Zaten plan tadilatları mevzuata aykırı. Bu nedenle inşaat ruhsatı eski tarihte alınmış olsa bile belirtilen aykırılıklar nedeniyle devre mülk, kat mülkiyeti ve kat irtifakı ile satış yapılamaz. Bu projeler ancak amacına uygun, yani turistik tesis olarak kullanılıp satılabilir” bilgisini verdiler.

Hatırlanacağı gibi Ömer Günel’in işbaşına gelmesinden sonra uygulamanın başlandığı uygulamalar yüzünden Kuşadası’nda konaklama tesisleri hızla konuta dönüşmeye başlamış ve bu dönüşüm sonunda yatak kapasitesi 36 binden 29 bine gerilemişti.

İŞTE BAKANLIĞIN O YAZISI:


  • post

Yorum Yazın