Yolsuzluklarla dolu ihalelerden suiistimalden sonra torpil çıktı!

 Yolsuzluklarla dolu ihalelerden suiistimalden sonra torpil çıktı! Yolsuzluklarla dolu ihalelerden suiistimalden sonra torpil çıktı!

Yapılan soruşturmada Kuşadası Belediyesi’nin birden çok usulsüzlük yaptığı belirlenen Güvercin Masa’ya hizmet alımları yüzünden, maliyetin 5’e katlandığı, halkın parası ile CHP Gençlik Kolları MYK üyesi bir ismin maaşa bağlandığı belirlendi.

Kuşadası Belediyesi tarafından 2017 yılında halktan gelen şikayet ve taleplerin daha hızlı değerlendirilmesi amacıyla kurulan Güvercin Masa üzerinde oynanan karanlık oyunlar, müfettiş soruşturmasıyla aydınlanmaya başladı. Ömer Günel işbaşına geldikten sonra, daha önce belediye şirketi Arya üzerinden sağlanan hizmetin özel bir firmaya verilmesi sonucunda Kuşadası Halkının cebinden çıkan para 5’e katlanırken, yeniden oluşturulan kadroda CHP Gençlik Kolları MYK Üyesi Kemal Güneri’ye de “koordinatör” sıfatıyla maaş bağlandığı belirlendi.

Eski çalışanları ihbarı sonucu başlatılan Güvercin Masa soruşturmasında, 4 ihaleyi mercek altına alan müfettiş CHP’li bazı belediyelerde elde ettiği ayrıcalıklarla gündemden düşmeyen Gönen Orhan’a ait Ceren Tanıtım’a hak etmeden ödemeler yapıldığını belirledi. İhale şartnamesinden ödemelerdeki usulsüzlere kadar 5 Belediye çalışanının “görevi kötüye kullandığı” saptanan rapor sonrasında Kuşadası Halkının parasının nasıl hortumlandığı da belgeleri ile ortaya çıktı. Bu belgelere göre 2019 yılında Güvercin Masa hizmeti karşılığında belediye şirketi Arya’ya ayda 52 bin 508 lira ödedi. Ancak Ömer Günel’in işbaşına gelmesinden sonra aynı hizmetin Ceren Tanıtım’dan alınmaya başlamasıyla birlikte Güvercin Masa için ödenen fatura bedeli 257 bin 906 liraya yükseldi. Böylelikle Kuşadası Belediyesi kalitesi düştüğü için eleştirilmeye başlanan bu hizmet için fazladan 202 bin lira ödedi.

Karanlık ihaleler araştırılırken ortaya çıkan bir başka gerçek ise Kuşadası Belediyesi’nin aynı hizmeti ihale yoluyla satın almak amacıyla çok sayıda Arya çalışanının işine son vermesi oldu. Kuşadası’nda çok sayıda genç işsizlikten kıvranırken, Güvercin Masa bazı CHP’liler için arpalık oldu. Arya’ya göre fahiş bir fiyatla hizmeti üstlenen Ceren Tanıtım, CHP Gençlik Kolları MYK Üyesi Kemal Güneri’yi kadroya dahil etti. Kuşadası Belediyesi de Kemal Güneri’ye “Güvercin Masa Koordinatörü” unvanı vererek bir de oda tahsis etti. Güneri’ye neye göre verildiği anlaşılamayan bu unvan karşılığında diğer çalışanlara göre binlerce lira fazla olan bir maaş bağlandı.

Gönen Orhan'ın ortağı olduğu Ceren Tanıtım'ın kazandığı 4 Güvercin Masa Hizmet alımı ihalesi hakkında başlatılan incelemede, birden çok suç işlendiği belirlenmiş ve bu ihalelerde görevlerini kötüye kullandığı saptanan 5 görevli için soruşturma izni verilmişti.


  • post
  • post
  • post
  • post
  • post

Yorum Yazın