Milli Park “gözden çıkartıldı!”

Milli Park “gözden çıkartıldı!” Milli Park “gözden çıkartıldı!”

Yüzyılın felaketine dönüşmesi son dakikalarda önlenen yangın sonrasında Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın korunması için alınacak önlemleri görüşmek amacıyla toplanan İlçe İdare Kurulu’ndan, doğa cennetini korumak için alınan önlemler “Milli Park gözden çıkartıldı” algısı yarattı. Alandaki kiracının belirlediği iddia edilen önlemler, kiracının karlılığını koruma amaçla amaçlı tedbirler olarak değerlendirildi.

İlçe İdare Kurulu’nun Milli Park ile ilgili aldığı kararlar Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından duyuruldu. Kararlarda en çok dikkat çeken unsur, zaten uygulanmakta olan kapasite üzeri araç alımı oldu. Aynı kararlarda kurul kararlarına karşı uygulanacak cezai işlemlerin “kabahatler kanunu” çerçevesinde belirlenmesi ise yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Kuşadası’nda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının büyük tepkisine neden olan İlçe İdare Kurulu kararlarında alınan sözde önlemler şöyle listelendi:

İlçe İdare Kurulu Kuşadası Kaymakamı İbrahim Keklik başkanlığında 01.07.2024 Pazartesi günü saat 11.00'de Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı'nın olası orman yangınlarından korunabilmesi ve çıkması muhtemel yangınlarda Milli Park içerisinde bulunan vatandaşların kolay tahliye edilebilmesi amacıyla olağanüstü olarak toplanmış olup, toplantı sonucunda aşağıdaki kararların alınmasına ihtiyaç duyulmuştur.

KARARLAR

1.Araç kapasitesi dışında içeriye hiçbir surette araç alınmaması,

2.Milli Park içinde yer alan yerli ve yabancı turizme açık günübirlik kullanım alanı olarak belirlenen 4 koy içerisinde bulunan (İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu, Karasu Koyu) otopark alanları dışında hiçbir yerde araç parkına izin verilmemesi,

3.Yerli ve yabancı turizme ait günübirlik kullanım alanı olarak belirlenen 4 koy (İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu, Karasu Koyu) dışında hiçbir yerde piknik yapılmasına izin verilmemesi,

4.Yukarıda sayılan ve düzenlenen önlemleri aykırı davranan mukavemet gösterenler ya da uymayanlar hakkında 5442 sayılı il İdaresi Kanunu'nun 66. maddesi ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesine göre gerekli işlemlerin yapılmasına araçların çekici marifetiyle çektirilmesi yönünde kararlar alınmıştır.


  • post

Yorum Yazın