Aydın Valiliği’ne acil kodlu çağrı; Milli Park kapatılsın!

Aydın Valiliği’ne acil kodlu  çağrı; Milli Park kapatılsın! Aydın Valiliği’ne acil kodlu çağrı; Milli Park kapatılsın!

Selçuk’un Arvalya Bölgesi’nde başlayıp Kuşadası sınırlarına dayanan yangın, Kuşadası’ndaki sivil toplum kuruluşlarının gözünü korkuttu. Ortak bir açıklama yapan örgütler, Aydın Valiliği’nden Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın ziyaretçilere kapatılmasını istediler. 2022 yılında dönemin valisi Hüseyin Aksoy’un aldığı kararı örnek gösteren örgütler, Vali Canbolat’ı aynı önlemleri almaya çağırdı.

Sivil Toplum Kuruluşlarının  ortak bilgidirisinde şu ifadelere yer verildi:

“Kuşadası - Selçuk arasında meydana gelen orman yangını sonucunda hektarlarca kızılçam ormanı yanmıştır.

Hava sıcaklığının 30 dereceden yüksek olması, rüzgar hızının 30 km/saat üzerinde olması ve nispi nemin yüzde 30’un altında olması orman yangınları açısından uygun meteorolojik şartları oluşturmaktadır.

Kuşadası’nda bugüne kadar bizlere miras olarak bırakılmış tüm doğal ve kültürel değerlerin, aynı zamanda çocuklarımızın bir emaneti olan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın, Selçuk-Kuşadası arasında meydana gelen yangınlara bakıldığında büyük risk altında olduğunu düşünüyoruz.

Binlerce insanın girdiği ve kontrolünün mümkün olmadığı bu önemli ve eşsiz güzellikteki doğa alanı bir ihmal ya da kötü niyetli biri tarafından, olumsuz meteorolojik koşulların da etkisiyle, olası bir yangınla karşı karşıya kalabilir.

Sık makilik ve orman dokusunun iç içe olduğu Dilek Yarımadası’nda olası bir yangını söndürmek çok zor olduğu gibi, Milli Park içindeki yüzlerce araç ve binlerce insanın tahliyesini yapmak mümkün değildir.

Yangın riskini taşıyan olumsuz meteorolojik koşulların normale dönüşmesine kadar Milli Parkın ziyaretçi girişine kapatılmasını ve normale döndükten sonra da gerekli tüm önlemler alınıp, ziyaretçiler için koruma kuralları konularak işlevini sürdürmesini talep ediyoruz.

Geçmişte yangın riski taşıdığı gerekçesiyle Milli Park  kapatılmıştı.

Milli Parkın günübirlik kullanım alanlarında ağaçlık alanlarda sigara içilmesi büyük risk taşımakta ve olumsuz iklim şartları da yüksek yangın riski yaratmaktadır.

Sayın Aydın Valimiz Yakup Canbolat’ın yangın konusundaki hassasiyetini biliyor ve gerekli duyarlılığı göstereceğini umarak, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın olumsuz koşullar ortadan kalkana kadar ziyaretçi girişine kapatılmasını tüm Kuşadası Sivil toplum örgütleri olarak talep ediyoruz."


  • post

Yorum Yazın