İttifakın ipliği pazara çıktı!

İttifakın ipliği pazara çıktı! İttifakın ipliği pazara çıktı!

Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çalım, Sanayi Sitesi’nde düzenlediği kuru fasulye-pilav ikramlı toplantıda göreve yeniden aday olduğunu açıkladı. Çalım, büyük ilgi gören toplantısında 20s Ocak’taki seçimde son viraja girilirken listelerini birleştirecekleri iddia edilen Halit Şakar ve Vedat Kazancıoğlu’nun hem vaatleri, hem de söylemleri konusunda önemli açıklamalar yaptı. KESO Başkanı, görevdeki 4 yılının özetini yaptığı toplantıda, önümüzdeki dönem projeleri hakkında da önemli bilgiler verdi. Ahmet Çalım, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Öncelikle Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odasını uykusundan uyandırarak işlevsel bir hale getirdik. Bu süreçte esnaflarımız ile iç içe, esnaflarımızın sorunlarıyla birebir yerinde ilgilenilen ve çözüm getirilen bir yapıya büründürdük. Tabi ki bizimde tüzüğümüze ve kanunlara takıldığımız çözüm getiremediğimiz bazı konular mutlaka olmuştur ama şu bilinmelidir ki esnafımızın en ufaktan en büyüğüne kadar her sıkıntısı ile mutlaka ilgilenilmiştir.

MOBİL HİZMET ARACI DEVREDE

Örneğin eski statüde köy olan yeni düzenleme ile mahalle statüsüne geçmiş merkezden uzak olan esnaflarımızın odamıza gelip işlem yaptırmaları hem maddi hem de zaman olarak esnaflarımızın zararına olurken mobil hizmet aracımız ile her ay belli zamanlarda biz onlara hizmet ulaştırıyoruz. Yine çeşitli sebeplerle o an odamıza gelemeyen tüm esnaflarımızın odamız ile ilgili işlemlerini bizzat yanlarına giderek gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz dönemler için esnaflarımızın en büyük şikayetlerinden biri de odaya gelindiğinde ya da arandığında başkana veya vekiline ulaşamamasıydı. Şimdi esnaflarımızın böyle bir şikayeti kalmadı. Her geldiklerinde ardına kadar açık bir makam kapısı, sorunlarını paylaşacağı bir başkan her daim karşılarında oluyor ya da bir telefonla sorunları çözülüyor.

Değerli arkadaşlar seçimleri kazandığımızda önceki yönetim 20 yılın ardından bizlere 238 bin lira ile odayı bıraktı. Şuan bu para dört yılda 397 bin liraya ulaştı. Biz bu dört yılın, iki yılında pandemiden dolayı gayet doğal olarak aidat tahsilatının çok çok az olmasına rağmen oda bünyemize esnaflarımıza daha çabuk ulaşmak için bir motosiklet ve esnaflarımızın fuarlara katılımı için 16 kişilik bir minibüs aldık. Buna rağmen bizler bu demirbaşların yanına 160 bin lira daha koymayı başardık. Kaldı ki bu süreçte esnaflarımıza maske, dezenfektan, kanunen zorunlu olan bildirim afişleri gibi bir çok hijyen malzemelerini ücretsiz ulaştırdık.

Bunların dışında dört yılda başka neler yaptık diye düşündüğümüzde, 500 e yakın esnaflarımızın çocuk ya da torunlarına üniversite bursu verdik. Esnaflarımızın en çok belini büken dershane ücretlerine çözüm olması için 6-7 ve 8’inci sınıflara tamamen ücretsiz matematik, İngilizce ve fen dersleri verdik. Bu sayımız bu sene itibarıyla toplamda 400 öğrenciyi geçti. Bizim için esnaflarımız kadar onların ve bizlerin geleceği çocuklarımızda çok önemli.

USTAYA SAYGI GELENEĞİ

En az çocuklarımız kadar büyüklerimizin de önemini bildiğimizden geleneksel ahilik yemekleri ile ustaya saygı geleneğini başlattık.

Geçtiğimiz seçim söz verdiğimiz gibi odamıza kurumsal bir kimlik kazandırıp şeffaflık getirdik. Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı akılda kalıcı bir isimle KESO olarak belirleyip tüm bölgede bilinen bir markaya dönüştürdük. Sizce de öyle değil mi. Odamız o kadar popüler oldu ki eskiden Başkan adayı bulmakta zorlanılan bir kurumda şimdi üç aday daha var J

Değerli arkadaşlar, üyelerimizi kimseden saklamadık. Seçildiğimizin daha ikinci ayında işlevsiz olan web sitemizi yeni, güncel ve şeffaf hale getirerek tüm üyelerimizi sitemize ekleyerek vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu işlerini oradan bakarak esnaflarımıza daha kolay ulaşmalarını sağladık. Mesela evinde ya da ofisinde elektrik sorunu yaşayan bir kişi web sitemize girip bir elektrikçiye çok rahat ulaşabildi. Bununla birlikte web sitemiz bir milyonun üstünde tıklanmayla gayet aktif bir hizmet vermeye devam ediyor. Bunun yanı sıra Keso kart uygulamasına geçerek yaptığımız anlaşmalar kapsamında oda üyelerimizin özel okul, hastane, akaryakıt ve benzeri birçok harcamasını yüzde 20 ye varan oranlarda azalttık.

Değerli arkadaşlar; ben ve yöneticilerim geçen dört yılda birçok sektörde irili ufaklı sorunları hallettik ya da halletmeye var gücümüzle çalıştık.

SANAYİ ESNAFININ ÇIRAK SORUNU

Sanayi sitemizin en büyük sorunlarından biri olan çırak bulamama sorununa el attık. Çocuklarımızı sanayimizdeki birçok iş dalına yönlendirmek için okullardaki öğrencilerimize sanayi turu düzenleyip buradaki meslek dallarını tanıtıp özendirmeye çalıştık. Çıraklık mesleki eğitim okulumuzla iş birliğine geçip aileleri bilgilendirmek için tanıtım videosu ve broşürler hazırladık.

Esnaflarımızı ilgilendiren tüm sektörlerin fuarlarına kayıtsız kalmayıp ücretsiz katılımlar sağladık.

Esnaflarımızın şikayetlerini birebir aracı olmadan anlık iletmeleri için bizzat kendi telefon hattımı esnaf hattı haline getirip dört yıldır günün her saati iletişimde kaldık. Kısacası arkadaşlar dört yılda değerli esnaflarımızla acılarını paylaştık, sevinçlerine ortak olduk. Kimi zaman hüzünlendik, kimi zaman sevindik. Ve en önemlisi esnafımıza hep güler yüzlü hizmet verdik, esnafımızın yüzünü güldürdük.

Değerli arkadaşlar; esnaflarımızı ilgilendiren bu seçimde bilindiği üzere benim dışımda üç adayımız daha var. Ben hepsine tek tek başarılar diliyorum.

Demokratik ve en önemlisi ahlaki bir seçim olmasını temenni ediyorum. Bu süreçte herkesin doğruları söylemesini özellikle istiyorum. Biz esnaflar adına ahilik düsturu olan bir makama çıkmak için yalan dolan ve iftiraların olmaması gerektiğine canı gönülden inanıyorum.

Ancak bu süreçte rakibimiz olan bazı arkadaşlarımız ve büyüğümüz akla mantığa sığmayan açıklamalar ve vaatlerde bulunuyorlar. Bu söylemleri maalesef ki üzülerek takip ediyorum. Bu konulara uzun uzadıya değinmeyeceğim ancak bir iki önemli hususu buradan sizlerle paylaşmak istiyorum.

AİDAT KONUSUNDA BOŞ VAATLER

Öncelikle değerli büyüğümüz Halit amca ve ekibindeki arkadaşlar gittiği bazı esnaflarımıza seçilirsem oda aidatı almayacağım, bazı esnaflara da oda aidatını düşüreceğim diye yine yalan vaatlerde bulunuyor. Halit amca sadece Kuşadası değil tüm ülke genelindeki odalar 5362 sayılı kanun maddesine göre yönetilir. Kuşadası’nda aidat neyse diğer odalarda da aynıdır. Kafana göre yok almayacağım, yok düşüreceğim gibi yanlış söylemler sana yakışmıyor. Sen yıllarca bu odada başkanlık yaptın bunu herkesten iyi senin bilmen gerekir.

Bir diğer aday Vedat kardeşimiz var.  Kendisi bildiğiniz gibi bizim yönetim kurulu üyemizdi. Geçtiğimiz günlerde Vedat kardeşimiz basın toplantısında yönetimde alınan birçok yanlış karardan ve odanın bu yüzden iyi yönetilmediğinden aday oldum dedi. Zaten bu kararlara da karşı çıktığım için onaylamadım şerh koydum dedi.

Şimdi kendisine soruyorum madem yanlış kararlar alınıyordu da neden 46 ay bu odada yöneticilik yaptın seçime 2 ay kala istifa ettin. Hani kararlara şer koydum dedin ya hepi topu 3 karara şer koydun. Peki bu kararlar neydi ben söyleyeyim.

KAZANCIOĞLU’NUN ASILSIZ İDDİALARI

Arkadaşlar lütfen burayı iyi dinlemenizi rica ediyorum.

Birinci şer koyduğun karar kendinle ilgiliydi. Sen hariç yönetim kurulundaki tüm arkadaşların ortaklaşa kararıyla başkan vekilliğin başka bir arkadaşımıza verildiğinde buna karşı çıktın. 

İkinci şer koyduğun karar ise daha da acı bir durum. Pandemi döneminde işyerleri kapanan basit usul esnaflarımızdan aldığımız muhasebe ücretlerinin alınmaması kararına karşı çıktın. Yani esnaflarımız adına olumlu alınan bir karara karşı çıktın Vedat kardeşim, şimdi kalkmış esnaflarımıza başkan olacağım diyorsun.

Üçüncü şerhini de problem yaşadığın oda hizmetlimizin iş akdine son verilme kararına koydun. Kısacası 46 toplantının 43 tanesine onay verip imzaladın.

Değerli arkadaşlar bu konuları daha da fazla konuşmaya çok da fazla gerek duymuyorum.

Özetlemek gerekirse ben ve arkadaşlarım ilk dört yılımızı sizlerinde takdiri ile alnımızın akıyla geçtik. İlk kez yönetime geldiğimizde tabi ki tecrübe eksikliklerimiz olmuştur.  Ancak bunu artık atlattık ve teveccüh gösterdiğiniz takdirde yeni dönemimizde edindiğimiz tecrübeleri de üstüne koyup artık daha da büyük atılımlar ve hizmetler yapacağız.

Şimdi sizlere son bir yıldan bu yana üstünde çalıştığımız ve artık sonuna geldiğimiz projemizden bahsetmek istiyorum.

Esnaflarımız adına, aileleriyle, dostlarıyla özgürce zaman geçirecekleri bir sosyal tesis yaratmak Oda başkanı olduğumda en büyük hayallerimizden biriydi. Şimdi bu hayalimizin son aşamasına geldik.

SOSYAL TESİSLERE İLK ADIM

Yeniköy de 56 dönüm orman vasfını yitirmiş Devlet arazisi üzerine Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası sosyal tesislerini inşallah yapacağız. Değerli Devlet büyüklerimizin yardımlarıyla orman müdürlüğüne bağlı olan bu alanı odamıza tahsisinin son aşaması olan Bakanlık imzasına kadar ulaştırdık. Sırasıyla Aydın Orman müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğünde işlemlerimiz incelenerek onaylanmış durumda. Şu anda yapmak istediğimiz tesisin çizimleri Kuşadası’nın önemli mimarlarından Cumhur Ulusoy tarafından gerçekleşmiş Genel Müdürlükçe de onaylanmış durumdadır.

Tamamıyla doğal dokuya zarar vermeden yapacak olduğumuz tesisin içinde çadır kamp alanı, gölet, çocuk oyun alanları, piknik alanı, spor alanlarının yanı sıra el yapımı ve yöresel ürünler satış noktaları, kadın girişim atölyeleri, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin kurs atölyeleri gibi birçok aktivitenin yapılacağı alanlar olacak. Ve buradaki hiçbir hizmete esnafımız tek kuruş dahi ödemeyecek arkadaşlar. 2022 yılının ilk aylarında Bakanlık onayının çıkmasını beklediğimiz tesisimizin yapımına da hiç zaman kaybetmeden aynı yıl içerisinde başlayacağız.

 


  • post

Yorum Yazın