Kuşadası’nda “yüzleşme” paniği!

Kuşadası’nda “yüzleşme” paniği! Kuşadası’nda “yüzleşme” paniği!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP Genel Merkezi tarafından detayları henüz teyit edilmeyen Aydın programı kapsamında gerçekleşmesi beklenen 3 görüşme, hem Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, hem de büyük kesimin partiden ihracını beklediği Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in uykularını kaçırdı. Birbirinden farklı tepkilerin iletilmesi beklenen randevu talepleri nedeniyle CHP Lideri’nin hala kesinlik kazanmayan 23 Haziran’daki Kuşadası ziyareti de tehlikeye girdi.

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da huzurunu kaçıran ilk randevu talebi çevrecilerden geldi. Halkın yüzde 99’unun yeşil alan olarak kalmasını istediği Tariş arazisindeki yapılaşmayı yargıya taşıyan çevreci grup, açılışın yapılacağı belirtilen binayla ilgili tepkilerini dile getirmek için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan randevu talep etti. Çoğunluğunu sol görüşlülerden oluşan platform üyelerinin özel görüşme gerçekleşmemesi halinde, “halk iradesini yok sayan” uygulamayı kınayan sessiz bir protesto gerçekleştirmeyi planladıkları ifade edildi.

Kılıçdaroğlu’nun olası Kuşadası ziyaretini tepkilerini dile getirmek için fırsat sayan bir başka grup ise Kuşadası Belediyesi ile mahkemelik olan işçiler oluşturdu. Sayıları 50’yi aşan işçilerin, kendisini emekçi dostu ilan eden bir siyasi partiye üye bir belediye yönetimi tarafından uğratıldıkları haksızlıkların giderilmesi için CHP Lideri’nden yardım isteyecekleri belirtildi. Görüşme taleplerini bazı Genel Başkan Yardımcıları ile etkili vekillere ileten mağdur emekçilerin de Kılıçdaroğlu’na Kuşadası’nda belediye işçilerinin uğradığı haksızlıkları iletmeyi planladıkları kaydedildi. Aynı işçiler, CHP Lideri’nin geçen yılki Kuşadası ziyareti sırasında da seslerini Kılıçdaroğlu’na duyurmak istemişler, ancak CHP Örgütü’nün eylem yapacakları iddiası nedeniyle Genel Başkan’a yaklaştırılmamışlardı.

Kuşadası ziyaretinin gerçekleşmesi ve randevu talebine olumlu yanıt verilmesi durumunda, CHP Lideri’nin yüzleşeceği bir diğer isim ise, grup toplantısında doğruları yazdığı için saldırıya uğradığını ilan ettiği yazar Ergün Poyraz olacak. CHP üyeliği devam eden Poyraz’ın bu görüşmede Kuşadası Belediyesi’ndeki rüşvet ve ihale yolsuzlukları ile iddialarını ve bunlara ilişkin belgeleri Kılıçdaroğlu’na aktaracağı öğrenildi.

CHP kaynakları, bu yüzleşmelerin sıkıntı yaratsa bile Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun siyasi geleceğini doğrudan etkilemeyeceğini, ancak Ömer Günel için durumun farklı olduğunu vurguladı. Bu kaynaklara göre, CHP Lideri’nin Kuşadası Belediye Başkanı ile ilgili gelişmeleri yerinde ve kaynağından öğrenmesi durumunda bazı vekillerin müdahalesi ile askıya alınan ihraç süreci yeniden hızlanacak. CHP’nin yönetim kademesindeki bazı isimler, sonucu kaçınılmaz olan yüzleşmelerin gerçekleşmemesi için müdahalelerin sürdüğünü ve ziyaretin Kuşadası ayağının gerçekleşme şansının giderek azaldığına işaret ettiler.


  • post

Yorum Yazın