Rant, ne zeytin dinliyor, ne yasa!

Rant, ne zeytin dinliyor, ne yasa! Rant, ne zeytin dinliyor, ne yasa!

Yeşilin hızla tüketildiği Kuşadası’nda, yasalar tarafından korunmasına rağmen yüzlerce zeytin ağacının yer aldığı onlarca dönüm arazinin imara açılması için düğmeye basıldı. İkiçeşmelik Semti’nde yer alan zeytinlik alanları ranta teslim eden imar değişikliği için söz konusu bölgede arkeolojik sondaj yapıldı.

Çevre sakinlerinin ifadesine göre Belediye Meclis Üyesi Ali Kotan’ın ortağı olduğu inşaat şirketine ait olan Türkmen Mahallesi 308/39 ve 50 parselde kayıtlı alanlarda yapılan sondajlarda tarihi eser kalıntısına rastlanmadı. Resmen açıklanmayan bu sonuçla, içerisinde yüzlerce yetişkin zeytin ağacının bulunduğu arsada yapılaşmanın önü açılmış oldu. Yasalar, konut yapmak için zeytin ağacı kesimine izin vermemesine rağmen sürdürülen çalışmalar doğaseverler tarafından tepki ile karşılandı. Söz konusu parsellerin bir bölümünün imar planlarında eğitim alanı olarak işaretlendiğine dikkat çeken çevre sakinleri, bu  konuda atılacak adımları dikkatle izleyeceklerini ifade ettiler.

Ben zer bir çalışma, yine aynı mahallede bir başka zeytinlikte de yapılmaya başladı. Bir inşaat firmasının proje alanı olarak ilan ettiği parselde Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzmanlar tarafından arkeolojik sondaj yapıldı. Bölgede varlığı bilinen antik su kemerlerine ait kalıntı olup olmadığını tespit amaçlı yapılan araştırmalarda bu bölgede de ilk belirlemelere göre tarihi esere rastlanmadı. Bu sonuçla rant uğruna bu zeytinlik için de idam fermanı verilmiş oldu.

https://slkhaber.com/konut-yapmak-icin-zeytin-kesilemez/


  • post

Yorum Yazın