Ankara’nın ünlü Balıkçısı, Ada’nın en gözde mekanına nasıl kondu?

Ankara’nın ünlü Balıkçısı, Ada’nın  en gözde mekanına nasıl kondu? Ankara’nın ünlü Balıkçısı, Ada’nın en gözde mekanına nasıl kondu?

Kuşadası’nın en gözde bölgelerinden biri olan Akyarlar Mevkiinde, Hazine tarafından Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen muhteşem manzaralı arazide açılan Balıkçıköy Fahri isimli işletme tartışma yarattı.

Edinilen bilgiye göre, söz konusu arazi Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Yöresel Ürünler Pazarı ve Sergisi olarak kullanılmak amacıyla Milli Emlak’tan kiralandı. Aydın Büyükşehir Belediyesi, amaca uygun olarak da içinde sergi salonun da yer aldığı bir proje hazırladı. Yöresel kültüre katkısı nedeniyle bu projeye 2 milyon liralık bir hibe kredi sağlanarak arsa üzerinde sergi salonu olarak kullanılmak amacıyla bir bina inşa edildi, yöresel ürünler pazarı için düzenlemeler yapıldı.

Kültürel amaçlı faaliyetlerde kullanılmak üzere başlayan inşaatın tamamlanmasından sonra geçtiğimiz sezon bir bölümü arsanın bitişiğindeki Ramada Oteli tarafından alakart restoran ve etkinlik alanı olarak kullanılan, bitişiğinde de yazlık bir düğün salonunun bulunduğu arsanın çevresinde bu yıl tüm faaliyetlere son verildi. Ramada Otel, Aydın BŞB’ne tahsis edilen arsa sınırları içinde kaldığı ifade edilen deniz kıyısındaki alakart restoran ile birlikte bitişik parselde yer alan etkinlik merkezini tahliye etmek zorunda kaldı. Aynı bölgedeki bir düğün salonu da Kuşadası Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından uyarılarak çevreye rahatsızlık veren faaliyetlere son verilmesi istendi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası Halkının kullanımına sunması beklenen muhteşem arazi üzerindeki asıl faaliyet, çevredeki asayiş sağlandıktan sonra başladı. Ankara siyasetinin nabzının en yüksek attığı semt olarak bilinen Çukurambar’da faaliyet gösteren ve poitikacıların en çok tercih ettiği mekanlardan biri olarak bilinen Balıkçıköy Fahri isimli işletme geçtiğimiz günlerde burada Kuşadası Şubesini açtı. Mekanın yanında yöresel ürünler pazarı olarak düzenlenmesi beklenen bölge ise fast food büfeler için düzenlendi.

Yöresel ürünler pazarında, Kuşadası’nın aynı konuda ünü dünyaya yayılmış onlarca yöresel işletmesi dururken, mekanın Ankaralı bir firmaya verilmesi şaşkınlık yarattı. Aydın BŞB’nin arsayı tahsis amacının dışında kullanması tartışmaların bir bölümünü oluştururken, kiralama işleminin nasıl yapıldığı konusunda da soru işaretleri ortaya çıktı.


  • post

Yorum Yazın