Belediyede doldur-boşalt oyunu!

Belediyede doldur-boşalt oyunu! Belediyede doldur-boşalt oyunu!

Bir taraftan pandemiyi gerekçe göstererek personel maaşlarını 2 ay sonra ödeyen, çok sayıda çalışanını da ücretsiz izne çıkartan Kuşadası Belediyesi, diğer yandan sürekli eleman alıyor

 

İki yıldır kadro fazlalığına dikkat çekilen Kuşadası Belediyesi’nde personel politikasındaki tutarsızlık dikkat çekici boyutlara ulaştı. Bir taraftan pandemiyi gerekçe göstererek işçi ücretlerini geç ödeyen, çok sayıda çalışanı ücretsiz izne gönderen Belediye Yönetimi, sadece 2021 yılının ilk 3 ayında onlarca yeni personel alımı yaptı.

Göreve geldikten sonra düzenlediği ilk basın toplantısında Belediye Personel A.Ş. kadrosunda 617, ARYA kadrosunda da 163 kişinin istihdam edildiğini vurgulayarak bu durumun belediye bütçesini olumsuz etkilediğini açıklayan Başkan Ömer Günel’in, koltuktaki ilk yılında 2  kurumda da pek çok çalışanın işine son verildi. Ancak aynı süreçti yeni işçi alımları da ara vermeden devam etti. Günel’in görevdeki ilk yılını kapsayan Sayıştay raporunda Belediye Personel A.Ş. kadrosunda istihdam edilen işçi sayısının 682 olduğu belirlendi. Belediye şirketi ARYA’da da benzer bir durum yaşandı; çok sayıda çalışanın işine son verilirken, çok sayıda yeni alım yapıldı.

Pandemi nedeniyle işçi çıkartılması yasaklanınca, bazı çalışanları “disiplin suçu” işledikleri gerekçesiyle kapının önüne koyan Kuşadası Belediyesi, çok sayıda işçiyi de ücretsiz izne gönderdi. Ekonomik krizin gerekçe gösterildiği bu dönemde çok sayıda işçi kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıldı, mevcut personelin ücretleri 2 ay gecikme ve taksitler halinde ödendi.

Mevcut kadro cephesinde bu kara tablo devam ederken, aynı Belediye 2019 yılında başlattığı personel alımlarına ara vermedi. Halen İŞKUR sayfalarında Belediye Personel şirketi ve ARYA adına eleman 34 yeni personel için alım ilan yayınlayan Kuşadası Belediyesi, 2021 yılının ilk 3 ayı dolmadan çeşitli birimler için 50 kişiden fazla işçi alımı yaptı. Belediyenin son dönemdeki işçi alımları içinde en çarpıcı olanı Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ndeki kadrolaşma oldu. Belediye sadece bu birime biri koordinatör, 2’si koordinatör yardımcısı olmak üzere 13 yeni eleman aldı.

Aralarında Pusula’nın de yar aldığı bazı işletmeleri devreden ARYA da aynı dönemde tıpkı Kuşadası Belediyesi’nde olduğu gibi yeni eleman alımlarını sürdürdü.

Personel yapılanmasında bu tutarsızlık devam ederken, belediye çalışanları arasında huzursuzluk da büyümeye başladı. Ücretsiz izin uygulamalarının devam edeceği iddia edilen Kuşadası Belediyesi’nde, işçi çıkarma yasağının sona ermesinden sonra çok sayıda çalışanın işine son verileceği savunuldu.

Bu arada aynı dönem içerisinde hem Kuşadası Belediyesi, hem de ARYA, görevine son verilen çok sayıda çalışanı ile mahkemelik oldu.

 


  • post
  • post
  • post

Yorum Yazın