Yolsuzluk dosyası kabarıyor!

Yolsuzluk dosyası kabarıyor! Yolsuzluk dosyası kabarıyor!

Kuşadası Belediyesi’nin Türkiye gündemine düşen “ihale yolsuzluğu” dosyası her gün biraz daha kabarıyor. Pek çok büyükşehir belediyesinin yarısını bile tüketemediği 750 bin tonluk mıcır alımı ile fitili ateşlenen suiistimal kuşkularına yenileri eklendi. AK Parti Kuşadası İlçe Başkanı Mustafa Gökçe, dün yaptığı açıklamada, belediyenin aynı şirkete 2020 yılında da yüklü miktarda mıcır ihalesi verdiğini hatırlatarak, bunların nerede kullanıldığını sordu.

AK Partili Gökçe, sahipleri yazar Ergün Poyraz’a saldırı sonrasında tutuklanarak cezaevine atılan ZTB ve Maray İnşaat’ın halen Davutlar’da 21 milyon 250 bin lira bedel karşılığı yol yapımı işini sürdürdüklerini belirterek söz konusu işin çapının 130 bin metre kare olduğuna dikkat çekti. Bu açıklama sonrasında Davutlar’da Kuşadası Belediyesi’nin sorumluluk alanına giren yolların bu büyükte olup-olmağı sorusu geldi.

Mustafa Gökçe, Belediye Başkanı Ömer Günel’den cevap beklediği açıklamasında, yenilendikten sonra ZTB İnşaat’a satılan parke ve bordür tesislerinden alım yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa bu tutarın ne kadar olduğunu sordu.

AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gökçe, Kuşadası Belediyesi ile şüpheli şirketler arasındaki ilişkiler konusunda şu ifadelere yer verdi:

“Bir haftadır Türkiye Kuşadası ile yatıyor, Kuşadası ile kalkıyor…

Konuşulanlar, yazılıp çizilenler akıl alır gibi değil.

Sahiplerinin terörle bağlantılı olduğu iddia edilen bazı şirketlerin Kuşadası Belediyesi ihalelerinde yolsuzluk yaptığı iddiası gündemde.

İddialar o kadar vahim ki;

Konu sadece hala doğru dürüst cevabı verilmeyen 750 bin ton mıcırdan ibaret değil.

Ortada, bu şirketlere verilen "17 İhale" ve - varsa doğrudan teminler hariç - neredeyse 100 milyon liralık bir rakam var.

Ergün Poyraz’a saldırı olayı ile ilgili olarak tutuklanan şahıslara ait şirketlerin Kuşadası Belediyesi’nden aldığı ihaleler bunlar.

Aynı adamlar şimdi de Davutlar yollarını yapıyorlar.

Şartnamede büyüklüğü 130 bin metre kare, yani 130 dönüm olarak belirtilen ve adres olarak da "muhtelif sokaklar" şeklinde tanımlanan bu ihalenin bedeli de tam tamına 21milyon 250 bin lira.

Bu şirketlerin geçmişi ortada. Bakın ticaret sicil gazetesine hepsi yazıyor. Kuşadası Belediyesi dışında kazandıkları ihale sadece "üç". Yani belediye ihaleleri yanında devede kulak.

Mıcır olayını defalarca gündeme getirmiştik. Doğru düzgün bir cevap hiç alamadık.

Bunlar yeniden gündeme gelince Kuşadası Belediye Başkanı, Ergün Poyraz’ın kendilerine olan düşmanlığından söz ediyor.

Sonra da “Bu şirket bana kumpas kurdu.” diye ekliyor.

Akıl var, mantık var. Hangi şirket kendisine böyle deli paralar kazandıran bir kuruma kumpas kurar?

Bir siyasetçi olarak değil, ekmeğini bu ilçeden kazanan, vergisini bu ilçede ödeyen bir vatandaş olarak bunların hesabının verilmesini istiyorum.

Bu iddialar kağıt üzerinde verilen cevaplarla aydınlanamaz.

O şirketlerin sahipleri yazar Ergün Poyraz’a gerçekleştirilen saldırının şüphelisi olarak tutuklanıp cezaevine atıldılar.

Şimdi biz buradan Kuşadası halkı adına bir kez daha Kuşadası Belediye Başkanı'na soruyoruz;

* Yazar Poyraz’ın belediyeye dilekçe verdiği dilekçe kim tarafından ve nasıl şirket sahiplerine sızdırıldı?

* Bu şirketlere doğrudan temin yoluyla iş verildi mi? Verildiyse bu işler için ne kadar ödendi?

* Kuşadası Belediyesi, 2020 Eylül ayında açtığı ihaleden sonra ZTB'den ne kadar mıcır teslim aldı, bunları nerede kullandı?

* Sayın Ömer Günel, tanımadığını iddia ettiği şirket sahibini neden takip ediyor? Takibinde olduğu bir kişinin siyasi eğilimini görmedi mi?

* Kuşadası’nın tüm parke ve bordür ihtiyacını karşılayan tesisler bu şirkete satıldıktan sonra bu şirketten parke ve bordür alımı yapıldı mı, yapıldıysa ne kadar para ödendi?

Biz Kuşadası Kamuoyu adına bu soruları soruyor; vicdanları yaralayan bu iddialardan sonra Sayın Başkan'dan açık yüreklilikle, resmi belgelerle hemşerilerimizi aydınlatmasını bekliyoruz!”


  • post

Yorum Yazın