Devlet sokakta kaldı!

Devlet sokakta kaldı! Devlet sokakta kaldı!

Kuşadası Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı hizmetini sokakta sürdürüyor. Aydın Ses Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, 31 Mart 2024 tarihindeki yerel seçimlerde 3. Kez Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı görevine seçilen Mustafa Kuşçu, bundan 11 ay öncesine kadar görevini yaşadığı evde sürdürdü. Ancak ailenin diğer fertlerinin aynı eve yerleşmesi sonucu Muhtarlık Ofisi olarak kullandığı odayı tahliye etmek zorunda kaldı. Ortaya çıkan bu beklenmedik üzerine geçtiğimiz ağustos ayında Kuşadası Belediyesi’ne başvurarak kendisine muhtarlık tahsis edilmesini talep eden Mustafa Kuşçu’ya görevini yapacağı ve en küçük idari birim olarak devleti temsil edeceği bir yer verilmedi.

ZOR KOŞULLAR ALTINDA

Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Mustafa Kuşçu, görevini zor koşullarda sürdürdüğünü belirterek zaman zaman vatandaşların “belgelerimiz burada güvende değil” şeklindeki tepkileriyle karşılaştığını söyledi. Muhtar Kuşçu, yaşadığı süreci şöyle özetledi:

“Amacım her zaman ve sadece vatandaşa hizmet etmek oldu. Muhtarlık görevimi aynı zamanda yaşamakta olduğum bu evde sürdürmekteydim. Daha sonra ailemin Kuşadası'na gelmesi ile birlikte, evde insan sayısı arttığı için bu zamana kadar kullandığım ofisimi aileme tahsis etmek zorunda kaldım. Sonuç olarak, Kuşadası Cumhuriyet Mahallesi muhtarı olarak sokakta kaldım. Durumumu yetkililere anlattım. Aslında, muhtarlıkların çalışacakları yerlerinin belirlenmesi hususu devletin elinde olan bir konu ancak devlette bu durumu belediyelere yönlendiriyor. Muhtarlık yerimin olmadığını tüm yetkililer biliyor. Ben bu konuda müraacatlarımı zaten zamanında gerekli yerlere de yapmıştım.

45 GÜNDE HALLETME SÖZÜ VERDİLER

Konuyu Kuşadası Belediyesi ile görüştüğüm zaman 45 güne kadar yerini hazırlayacağız denilmişti. Akabinde, bana bu zamana kadar bir çok defa muhtarlık için farklı noktalar da gösterildi. O günlerden bu günlere aradan aylar geçti. Ne yer belli, ne yurt belli. Hiç bir şey belli değil. Nisan ayının 5'inde muhtarlık yerim için ihaleye çıkılmıştı. Kuşadası Mezar Taşları Müzesi'nin hemen karşısına konteyner kurulacaktı. Ortada ne yer var ne konteyner. Belediye, burada daha önce Değirmendere, Ege Mahallesi, Türkmen, Bayraklıdere ve Karaova mahalle muhtarlıklarına 30 gün kadar kısa bir sürede muhtarlıklarını yapıp teslim etti. Kuşadası Belediye Başkanımız Ömer Günel'in konu hakkında bilgisi var ve ben bu konuda destek bekliyorum.

TABELASINI BİLE ASAMADI

Durumum ortada. Muhtarlık tabelamı asacak yerim bile yok. Vatandaş tabelayı görmeden sora sora buluyor muhtarlığın yerini. Gelen ve gidecek olan resmi evraklar sokak ortasında apaçık durumda. Ben bu masanın başından bir saniye bile ayrılamıyorum çünkü arkamdan kilitleyip çıkabileceğim güvenli bir ortamım yok. Evraklar, bilgisayarım, belgeler, bilgiler, tebligatlar yani görevim itibari ile kullandığım her şey masanın üzerinde ve sokakta duruyor. Özellikle resmi kurumlardan gelen ve askı listesine asılması gereken evraklarda sorun yaşıyorum çünkü asacak bir yerim yok. Burada evrakların çıktısını alabileceğim ya da evrak yollayabileceğim bir elektronik cihazım da yok. Durum böyle olunca, vatandaşlar çalışıyor ve onlar mağdur olmasın diye diğer muhtarlar saat 16.00'da 17.00'de evlerine giderken ben geç saatlere kadar burada vatandaşların işleri halletmeye çalışıyorum.”


  • post

Yorum Yazın