AK Parti adayına YSK’dan veto!

AK Parti adayına YSK’dan veto! AK Parti adayına YSK’dan veto!

Yerel seçime günler kala, Kuşadası’nda deprem etkisi yaratan bir gelişme yaşandı. AK Parti’nin Belediye Başkan adayı Esat Altungün’ün başvurusu, hakkında açılan bir kamu davasından hüküm giydiği gerekçesiyle reddedildi. Edinilen bilgiye göre karara itiraz etme kararı alan AK Parti’de yeni aday arayışları başladı.

Siyasi kulislerden sızan bilgilere göre, Esat Altungün’ün adaylığı konusundaki şikayet, Ömer Günel’in isteği üzerine CHP tarafından yapıldı. Aynı kaynaklara göre şikayet nedenini, Esat Altungün belediye başkanlığı döneminde görevi kötüye kullanmak ve kamu zararına neden olmak suçlarından hapis cezası alması oluşturdu.

İlçe Seçim Kurulu’nun dün geç saatlerde aldığı veto kararından sonra AK Parti’de hareketli saatler yaşandı. Büyükşehir Başkan Adayı Mustafa Savaş ve İl Yönetimi ile yapılan görüşmeler sonrasında veto kararına resmi itiraz yolları araştırılırken, tedbir amaçlı olarak yeni bir aday arayışlarına başlandı. Yeni aday olarak ilk seçenek olarak ön plana çıkan diğer aday adayı yurt dışındaki Mustafa Gökçe ile temas kurulamadı. İlçe yönetiminin Gökçe’nin kabul etmeme ihtimaline karşılık 1. sıra meclis adayı Tacettin Özden üzerinde durduğu öğrenildi. Seçim takvimine göre AK Parti’nin yeni aday bildirimi için 2 Mart tarihine kadar süresi bulunuyor.


  • post

Yorum Yazın