İhaledeki “fesat” belgelendi!

İhaledeki “fesat” belgelendi! İhaledeki “fesat” belgelendi!

Kuşadası Belediyesi’nin Güvercin Masa ihalelerindeki yolsuzluk iddiaları, Türkiye gündemine girdi. Başkan Ömer Günel’e yargılanma yolunu açan soruşturma, sadece medyada değil, siyasette de haftaya damgasını vuran gelişmelerden biri oldu. AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gökçe, Kuşadası’nın son dönemlerde sürekli yolsuzluklarla anılması nedeniyle Belediye Yönetimini eleştirdi. Gökçe, Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilen Güvercin Masa ihaleleri konusunda yaptığı açıklamada, CHP Kurultay Delegesi Gönen Orhan ile CHP’li Kuşadası belediyesi arasındaki ilişkiye dikkat çekti. Gökçe, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  

“Ulusal basında yer bulan haberler Kuşadası adına bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Ne yazık ki ilçemiz, bu mevcut yönetim sayesinde, her gün ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluklar, tutuklama haberleriyle yazılı ve görsel medyada haber oluyor.

Malumunuz belediyenin "Güvercin Masa" diye bir birimi var. Nedir bu Güvercin Masa? Basit anlamda belediyenin halkla ilişkiler hizmeti veren bir birimi.

Bu birimi kurmak için belediye yönetimi ihale açıyor. Tabi ki kanunen açması gerektiği için ihale açıyor. Yoksa işi vermek istedikleri kişi belli; CHP'li belediyelere bu "hizmeti" veren Ceren Tanıtım. Sahibi, CHP Kurultay Delegesi, İstanbullu iş adamı Gönen Orhan.

Ağustos 2019'da yapılan ilk ihalede 266 bin TL'lik teklif yetersiz bulunarak iş 933 bin TL'ye Ceren Tanıtım'a veriliyor.

29.01.2021 tarihli 2021/2116 numaralı ikinci bir ihalede ise teklifi yüksek kalan Ceren Tanıtım'a ihaleyi bırakmayınca bu ihale, daha önceki ihalelerde uygulanmasına rağmen şartnamede eksikler olduğu gerekçesiyle Belediye Başkanı'nın onayıyla iptal ediliyor.

İhale komisyonuna başkanlık yapan belediye personeli ıslak imzasıyla Ömer Günel'e düşük teklif veren firmaları iş deneyim belgelerinin uygun olmadığı gerekçesiyle elemeleri halinde Kamu İhale Kurumu tarafından haklarında görevin kötüye kullanılması ve ihaleye fesat karıştırma suçu işlendiği ithamında bulunulabilme tehlikesi olduğunu anlatan bir bilgi notu yolluyor. Buna rağmen Ömer Günel bu ihaleyi teknik şartname eksikliği bahanesiyle iptal ediyor.

İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin hazırladığı raporda bu ihale ile ilgili olarak, "4734 sayılı İhale Kanunu'nun 17. maddesinde belirtilen, 'Hile nüfuz kullanma, ihaleye katılımı engelleme, rekabeti ve ihale kararını etkiyecek davranışlarda bulunma' hükümleri ihlal edilerek ihaleye fesat karıştırıldığı anlaşıldığından" ifadesi ile Ömer Günel ve ilgili belediye personelleri hakkında soruşturma isteniyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından 16 Haziran 2022 tarihinde kabul edilen iki raporla belediye başkanı ve ilgili personel hakkında Cumhuriyet Savcılığı soruşturma izni veriliyor.

Adliye koridorlarını yıllarca mesleğini icra etmek için arşınlamış bir hukuk adamının bu sefer ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk iddialarıyla ilgili o Adliye koridorlarında olacak olması Kuşadası adına talihsizlik.

Yüce Türk adaletinin vereceği kararı hep beraber göreceğiz ve saygı duyacağız.”


  • post

Yorum Yazın