Torpilin gücü, yasaları solladı!

Torpilin gücü, yasaları solladı! Torpilin gücü, yasaları solladı!

Kuşadası’nda Belediye Başkanı Ömer Günel’e yakınlığı ile tanınan işadamı Hakan Tanır ve ailesine ait Yılancıburnu’ndakii otelde yaşanan hukuksuzluklara her geçen gün yenileri eklenmeye başladı. 3. Derecede sit alanında olmasına rağmen Koruma İmar Planına aykırı kat çıktığı ve çekme mesafesine tecavüz ettiği gerekçesiyle eklentileri hakkında yıkım kararı verilen otelde mühürleme ve yıkım yapılmadığı gibi yıkılması gereken mekanlar büyütüldü. Söz konusu otel son olarak da imar planlarında 2319 sokak olarak belirlenen geçişi tel örgülerle kapatarak otopark olarak kullanmaya başladı.

Kuşadası kamuoyunda, aralarında ünlü siyasetçilerin de yer aldığı önemli konukları ile sık sık gündeme gelen TNR Otel’in inşaat macerası 2020 yılında başladı. Kuşadası Belediyesi’nden inşaat izni alan otel, 2021 yılında tamamlanarak hizmete girdi. Ancak otelin “Koruma Amaçlı İmar Planı”na aykırı inşa edildiği yolundaki şikayetler üzerine Koruma Kurulu tarafından Kuşadası Belediyesi’nin yapı kullanma belgesi düzenlediği yapıda inceleme yapıldı. Yapılan inceleme sonunda otelin bir katının kaçak olduğu, çekme mesafelerinin imar planına uymadığı, projede süs havuzu olarak gösterilen bölgeye yüzme havuzu yapıldığı anlaşıldı. Kurulun raporunda otelde yangın merdiveni bulunmadığına dikkat çekilerek imar planına aykırı bölümler yıkılıncaya kadar otelin mühürlenmesi istendi. Bu raporlardan sonra 3 yıldır bitmeyen bir yargı süreci başladı. Süreç devam ederken otel işletmecisi, yönetmeliklere uygun olmadığı yolunda rapor düzenlenen çekme mesafesi içine bir de yangın merdiveni inşa etti. Mühürleme işlemenin uygulanmadığı bu süreçte otel faaliyetine devam etti. Son olarak imar planlarında 2319 sokak olarak görünen bölgeyi tel örgülerle çeviren otel sahipleri, kaçak olduğu raporlarla kesinleşen son katın çatısını yeniledi.

Bu arada çevre sakinlerinin şikayetleri de devam etti. Kuşadası Belediyesi’nden bu şikayetlere verilen cevaplarda Belediye Encümeni tarafından ceza kesildiği ve yıkım kararı alındığına vurgu yapılarak, “tüm resmi kurumlarla birlikte koordineli olarak yasal süreç izlenmektedir” denildi. Ancak belediyeden yıkım veya yeni eklentilerin engellenmesi konusunda hiçbir müdahale gelmedi. Koruma İmar Planı yüzünden pek çok hak mahrumiyetine uğrayan çevre sakinleri, TNR Otel’de yaşanan gelişmeleri, “torpilin gücü yasaları solladı” şeklinde yorumladı.

İŞTE TORPİLLİ OTEL’DEKİ KANUNSUZLUKLARIN KRONOLOJİSİ:

https://slkhaber.com/belediye-onayli-imar-tecavuzu/

https://slkhaber.com/torpilli-kacak-icin-yikim-karari/


  • post

Yorum Yazın