Kuşadası “felaket” soludu!

Kuşadası “felaket” soludu! Kuşadası “felaket” soludu!

Selçuk-Kuşadası yolu üzerindeki Arvalya Mevkii’nde dün akşamüzeri başlayan orman yangınının acı bilançosu ortaya çıktı. Rüzgarın da etkisiyle Kuşadası’na kadar sıçrayan yangında 350 hektarlık alanın kül olduğu açıklandı. İzmir sınırları içinde aynı gün içinde 17 orman yangınının çıkması sabotaj kuşkularını arttırırken, Kuşadası ve Pamucak’ta 3 otel ile çevrede bulunan bazı konutlarla Selçuk Belediyesi'ne ait hayvan barınağı tahliye edildi.

Dün saat 17.12 sıralarında çıktığı belirlenen yangına 12 hava aracı, 100’e yakın iş makinası ve yüzlerce işçi ile müdahale edildi. Ancak güneşin batmasından sonra yangına havadan müdahale sadece gece görüşlü 3 helikopter ile sürdürüldü. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte diğer hava araçları yeniden faaliyete geçirildi.

Çam ağaçları ile kaplı alanda rüzgarın da etkisi ile önce Pamucak, ardından da Kuşadası istikametine doğru yayılan alevlerle mücadele edebilmek amacıyla Selçuk-Kuşadası karayolu trafiğe kapatıldı. Tehlikenin büyümesi üzerine Aydın ve Muğla Orman Müdürlüğü ekiplerinin de dahil olduğu söndürme çalışmaları neticesinde sabaha karşı yangının Kuşadası’ndaki bölümü kontrol altına alındı, Selçuk’taki hızı da yavaşlatıldı.

Yangın sırasında alevlerin yükseldiği Bayraklıdede Mahallesi’nde 2 otel ile bazı konutlar, dumanın neden olduğu zehirlenme riskine karşı tahliye edildi. Pamucak’ta da aynı risk altındaki bir otel tahliye edilerek konuklar başka tesislere yönlendirildi.

Uzun süre etkisini sürdüren yangının neden olduğu kül ve duman, rüzgarın da etkisiyle Kuşadası’nın büyük bölümünü etkisi altına aldı. Kuşadası semalarını kaplayan gri bulutlar sabah saatlerinde kaybolmaya başladı. Alevlerin etkisini azaltması sonrasında kapatılan Selçuk-Kuşadası karayolu da kontrollü olarak trafiğe açıldı.


  • post

Yorum Yazın