Doğaya ihanete ayıplı savunma!

Doğaya ihanete ayıplı savunma! Doğaya ihanete ayıplı savunma!

Çöp kamyonlarının atıklarını dere yataklarına boşalttığı ortaya çıkmasıyla oluşan tepkiler üzerine harekete geçen Kuşadası Belediyesi, kirlettiği yatakları temizlerken yeni bir ayıbın altına imza attı. Belediye adına bir açıklama yapan Başkan Yardımcısı, bu konudaki haberleri algı operasyonu olarak değerlendirirken, boşaltılan atıklar arasında pet şişe ve evsel atık olmadığını savundu. Ancak Kirazlı yolu üzerindeki dere yatağında boşaltım sonrasında yapılan temizlikten sonra ortaya çıkan atıklar, başkan yardımcısının sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

slkhaber.com’un ortaya çıkardığı, Kuşadası Belediyesi’nin sokaklardan toplanan atıkları Kirazlı yolunun eski mezbaha bölgesindeki bir dere yatağına boşalttığı haberi ve görüntüleri hem çevreci grupların hem de siyasi partilerin büyük tepkisini çekti. AK Parti Kuşadası İlçe Başkanı Mustafa Gökçe, vatandaşlardan kendilerine de bu konuda şikayetler geldiğini belirterek, Kuşadası Belediyesi’ni çevreye duyarlı olmaya çağırdı. Vatandaşların bu konudaki tepkilerine kulak tıkayan Kuşadası Belediyesi, eleştiri AK Partili Gökçe’den de gelince hemen savunmaya geçti. Başkan Yardımcısı Özgür Batçıoğlu tarafından yapılan açıklamada Belediye eliyle yaratılan kirlilik, “siyasi algı operasyonu” olarak ifade edildi. Açıklamasında, atıklar arasında doğaya zarar veren pet şişe ve evsel atık bulunmadığını iddia eden Batçıoğlu, toz, mıcır ve yapraklardan oluşan atıkların daha sonra düzenli olarak katı atık bertaraf merkezine taşındığını savundu.

Ancak kirlilik haberlerinin yayınlanmasından sonra apar-topar yapılan temizliğin ardından çıkan görüntülerden, Batçıoğlu’nun sözlerinin gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı. Sözde temizlenen dere yatağında yapılan incelemede, bazı evsel atıkların hala o bölgede olduğu, toplanamayan pet şişelerin de toprağa karışarak dere yatağına itildiği belirlendi.


  • post

Yorum Yazın