Kuşadası’nı beton ormanına çeviren ballı imar’a bir veto daha!

Kuşadası’nı beton ormanına çeviren ballı imar’a bir veto daha! Kuşadası’nı beton ormanına çeviren ballı imar’a bir veto daha!

Kuşadası’nda ünlü bir turizmcinin denize sıfır arsasına 27.50 metre yükseklikte yapılaşma sağlayan imar değişikliği gelen itirazlar yüzünden yeniden görüşülmek üzere Belediye Meclisi’ne iade edildi. Geçtiğimiz ay Hüsnü Uçar’a ait otele turizm ayrıcalıkları korunarak konuta dönüşme fırsatı tanıyan plan tadilatına yapılan itiraz ise Kuşadası Belediye Meclisi’nde reddedilerek Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi.

Turizmin gelişmesi için sağlanan ayrıcalıkların fonksiyon değişikliği kılıfı altında ranta dönüşümüne neden olan plan tadilatlarına karşı ilk itirazlar, Hüsnü Uçar’a ait otel için hazırlanan imar değişikliğine yapıldı. Kuşadası Belediye Meclisi, İmar Komisyonu’nun incelemesi sonucunda AK Partili üyelerin karşı çıkmasına rağmen bu itirazı reddetti. Söz konusu tadilat yasa gereği Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne geri gönderilirken, itiraz sahipleri plan iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuru hazırlıklarına başladılar.

Aynı bölgedeki vahşi yapılaşmaya karşı son itiraz ise Hacı Feyzullah Mahallesi’ne kayıtlı 2420/1-2 parselleri kapsayan tadilat için geldi. AK Parti Meclis Üyeleri ile birlikte 10’dan fazla itirazın yapıldığı imar değişikliği için verilen dilekçelerde her iki parselde de yürürlükteki 1/25.000’lik üst planlara aykırılık olduğuna vurgu yapılarak planın iptali istendi. Üst planlara göre bölgedeki turistik tesislere daha düşük emsal ve 5 kat sınırlaması getirildiği hatırlatılan itiraz dilekçeleri, yeniden incelenmek üzere Kuşadası Belediye Meclisi İmar Komisyonu’na sevk edildi.

Kuşadası Belediye Meclisi’nin, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000’lik planlara dayanarak bu itirazı da reddetmesi durumunda, bu başvuru da Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeniden ele alınacak. İtiraz sahipleri belediyelerin rantsal dönüşüm konusunda ısrarcı olmaları halinde plan iptali için İdare Mahkemesi’ne dava açmaya hazır olduklarını vurguladılar.


  • post

Yorum Yazın