Balık başkan koktu!

Balık başkan koktu! Balık başkan koktu!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2015 yılında yayınladığı bir genelge ile yaz sezonunda turistik bölgelere getirilen dönemsel inşaat yasaklarını Kuşadası’nda ilk delen Kuşadası Belediyesi oldu. Belediye, 15 Mayıs’ta başlayan yasağa rağmen Kent Meydanı’nda inşaat çalışmalarına ara vermeyince turizm kenti Kuşadası’nda cadde ve sokaklar beton kamyonlarının istilasına uğradı.

Geçtiğimiz yıllarda inşaat yasakları konusunda “çifte standart” uygulamakla suçlanan Kuşadası Belediyesi, bu sezon uygulamanın başladığı tarih olan 15 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, bu yıl 15 Ekim’e kadar devam edecek yasaklar konusunda tüm yetkinin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait olduğunu duyurdu. Açıklamada, yasakların başladığı vurgulanmasına rağmen Kuşadası’nın kalbi sayılan İnönü Bulvarı üzerinde yapımı devam eden Kent Meydanı projesinde inşaat faaliyetlerine ara verilmedi. Meydan inşaatında çalışan iş makinaları ve beton kamyonları turistik faaliyetlerin yoğun yaşandığı bölgede hayatı büyük ölçüde olumsuz etkileyen çalışmalar ilçenin dört bir yanındaki yatırımcılara da örnek oldu. Merkez dahil pek çok semtte cadde ve sokaklardaki inşaat ve beton kamyonu işgalleri yasak öncesi görüntüler verdi.

Başlayan turizm sezonunda ortaya çıkan bu tablo vatandaşları isyan ettirdi. İnşaatların neden olduğu rahatsızlıklara hedef olan çok sayıda vatandaş, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün de bu konuda şikayetlere duyarsız kaldığını iddia etti.


  • post

Yorum Yazın