Pis kokuya tehlikeli kamuflaj!

Pis kokuya tehlikeli kamuflaj! Pis kokuya tehlikeli kamuflaj!

Turizm sezonu başladığı günden bu yana Kuşadası’nı etkisi altına alan pis kokuya çözüm bulunamayınca, kanalizasyon kapaklarına naylon örtü örtüldü. Ancak bu ilkel yöntemin patlama riskine davetiye çıkardığına dikkat çeken bilim insanları, kesilen kokunun evlerde ortaya çıkarak insan sağlığını olumsuz etkileyebileceği uyarısı yaptılar.

Kuşadası’nın en merkezi noktalarını etkisi altına alan ve özellikle çarşı ve liman bölgesinde yoğunlaşan pis kokuyu ortadan kaldıracak çare bulunamayınca, kanalizasyon şebekesinin ve yağmur suyu tahliye kanalları naylon örtülerle kapatılmaya başladı. Daha önce Aydın’ın Efeler ilçesinde yapılan uygulamayı tehlikeli bulan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ’nin Kuşadası’ndaki çalışmalara göz yumması tepki topladı. Ancak tehlikeli ve ilkel yöntemin kimin emri ile ve kimler tarafından uygulandığı belirlenemedi.

Örnekleri daha önce bazı kentlerde görünen durumla ilgili bir araştırma yapan Şeyh Edebali Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Çevre Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Edip Avşar altyapının normal olarak tasarım itibarıyla yarı dolu akması gerektiğini ancak nüfus ve yerleşimin artmasıyla ihtiyacı karşılayamadığında koku olarak gazların oksijensiz ortamda ortaya çıktığını belirtti. Bunların başında metan ve hidrojen sülfür gazları geldiğini ifade eden Avşar, şöyle konuştu:

"Bu gazlar tabii hem toksik hem de yanıcı gazlar. Çok fazla birikirse aşırı birikimde bunların patlama riski de olabiliyor. O nedenle tabii ki bunların üstünün kapatılması çok tavsiye edilmeyen durumlar. Yani belli miktarda hava alınması lazım. Ayrıca kanalizasyonda biriktiği zaman evlere de bu kokunun sirayet etmesi söz konusu. Dış ortamın dışında bunların iç ortama da sirayet etmesi ve iç ortamda da sağlığa zararlı etkileri mevcut. Bu nedenle altyapıyı tabii ki nüfus arttığı için tekrar inceleyerek özellikle artan nüfusa göre rehabilite etmek, geliştirmek gerekiyor."


  • post

Yorum Yazın