Torpilli ‘kaçak’ için yıkım kararı!

Torpilli ‘kaçak’ için yıkım kararı! Torpilli ‘kaçak’ için yıkım kararı!

Kuşadası’nda Yılancıburnu Arkeolojik Sit Alanı üzerindeki arsa üzerinde inşa edilen oteldeki imar aykırılıkları, Koruma Kurulu tarafından belirlendi. Kurul, aralarında restoran ile yüzme havuzunun da yer aldığı otelin kaçak bölümlerinin yıkılmasına karar verdi.

Yılancıburnu Mevkii’nde Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e yakınlığı ile bilinen Hakan Tanır tarafından inşa edilen TNR Butik Otel’de, Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’na aykırı eklentiler yapıldığı iddiaları konusunda son noktayı Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu koydu. Halen faaliyetini sürdüren Otel’de yapılan teknik incelemede yapının bazı bölümlerinin mevzuata uygun olmadığı belirlendi. Bu tespit sonrasında, Kuşadası Belediyesi’nin bütün aykırılıklara rağmen Yapı Kullanma İzni verdiği TNR Otel, Koruma Kurulu’ndan fonksiyon değişikliği talebinde bulundu. Ancak Koruma Kurulu’nun 30 Mart 2022 tarihli toplantısında bu talebin değerlendirilebilmesi için Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı’na aykırılıkların kaldırılmasına hükmedildi.

Edinilen bilgiye göre, otelin imar planına aykırı bulunan restoran, yüzme havuzu ve kaçak kat gibi eklentilerinin yıkılması için 6 ay süre tanındı. Bir kopyası Kuşadası Belediyesi’ne de gönderilen yazıda, yıkım işlemlerinin gerekli önlemler alınarak ilgili müze müdürlüğü denetiminde gerçekleştirileceği hatırlatıldı.

Koruma Kurulu kararı ile otelin kaçak bölümlerinin yıkımının 30 Eylül’e kadar gerçekleştirilmesi gerekiyor.

İŞTE KORUMA KURULU’NUN YIKIM KARARI:

https://slkhaber.com/belediye-onayli-imar-tecavuzu/


  • post

Yorum Yazın