CHP kulislerinde Günel sonrası senaryolar havada uçuşuyor!

CHP kulislerinde Günel sonrası senaryolar havada uçuşuyor! CHP kulislerinde Günel sonrası senaryolar havada uçuşuyor!

Kuşadası Belediye Başkanı’nın görevden alınacağı ya da istifa ettirileceği yolundaki söylentiler artınca, kulislerde yeni başkan formülleri konuşulmaya başladı.

Kuşadası Belediyesi’nin 750 bin tonluk mıcır ihalesinin CHP Genel Merkezi tarafından soruşturma konusu yapıldığı iddiaları, siyasetin gündemini değiştirdi. Daha önce de 21/B ihalelerinin de aralarında bulunduğu bazı uygulamaları yüzünden Genel Merkez’e defalarca şikayet edildiği belirtilen Başkan Ömer Günel’in, son ihale yüzünden kredisinin tükendiği gerekçesiyle Genel Başkan’ın talimatı ile istifa ettirilmesini bekleyenlerin sayısı giderek yükselmeye başladı.

CHP Lideri’nin İçişleri Bakanlığı’nın muhtemel bir soruşturma sonrasında Ömer Günel’i görevden alıp yerine kayyum ataması ihtimalinin önüne geçmek amacında olduğunu savunanlar, Kılıçdaroğlu’nun böyle bir riski üstlenmek istemediğini iddia ettiler. Mıcır ihalesi ile ilgili pek çok iddianın hala karanlıkta kaldığına dikkat çeken iddia sahipleri tarafından CHP Genel Merkezi’ndeki kaynaklara dayandırılan bilgilere göre, yeni bir Menemen olayı yaşamak istemeyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, böyle bir duruma meydan vermemek için formül arayışlarına başladı. CHP Lideri’nin kararını vermek için Başta Bülent Tezcan olmak üzere bölge milletvekillerinin devre dışı tutulduğu araştırmaların sonucunu beklediği belirtildi.

Ankara kaynaklı iddialar, Kuşadası’nda da karşılık bulunca kulislerde Ömer Günel sonrası senaryolar üretilmeye başladı. Bazı meclis üyelerinin Genel Merkez’e ulaşan şikayet dosyaları nedeniyle ihtimal dışı tutulduğu senaryolarda ilk etapta 3 isim ön plana çıktı. Ancak öne çıkan isimlerden Efe Berberoğlu’nun babasının, Tibet Özer’in de Ömer Günel’in gölgesinde kalacağı için Genel Merkez tarafından kabul görmeyeceği savunuldu. Kuşadası Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri arasında Ömer Günel sonrasında belediye başkanlığı koltuğuna oturabilecek en güçlü adayın Evrim Karakoz olduğu konusunda dikkat çekici bir uzlaşma olduğu görüldü. Evrim Karakoz’u rakipsiz görenler, genç meclis üyesinin Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile iyi ilişkilerinin bu tercihte belirleyici olacağına dikkat çektiler.


  • post

Yorum Yazın